Podraží alkohol a cigarety? Poslanci projednávají vládní daňový balíček

Od roku 2020 daň z lihu a tabákových výrobků pravděpodobně stoupne. Poslanecká sněmovna totiž dnes ve druhém čtení jedná o daňovém balíčku. Podle vlády má zvýšení zamezit dostupnost alkoholu a cigaret a navíc tím chce bojovat proti závislosti. Opozice je ale jiného názoru a tvrdí, že jde jen o získání peněz. K zamítnutí změn ale zřejmě nebude mít dost hlasů.
Vyjádření českých politiků k daňovému balíčku

reklama

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je hlavním cílem předlohy zvýšit ochranu před škodlivými látkami. „Vláda bude prosazovat taková opatření, která budou bojovat se závislostí,“ uvedla ve středu Schillerová. Argumentuje také tím, že v důsledku růstu životní úrovně jsou cigarety a alkohol dostupnější.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek si ale myslí, že je to od vlády pokrytectví. „Není to snaha o boj se závislostí, ale snaha naplnit státní kasu,“ řekl Kalousek. Pokud ale ANO, ČSSD a KSČM budou hlasovat pro návrh, nemá opozice šanci zablokovat jeho schválení. 

Vládní balíček má od ledna zvýšit o desetinu spotřební daň z cigaret a tabáku. O třináct procent pak z lihu. Veřejnému rozpočtu by tak měl podle ministerstva financí každoročně přinést přes deset miliard korun. U zvýšení daně z cigaret vláda odhaduje příští rok přínos do státní kasy 7,7 miliardy korun, v roce 2021 pak 9,2 miliardy. U lihu by se měly roční výnosy zvýšit o jednu miliardu korun.

Komentáře politiků k daňovému balíčku
Komentáře politiků k daňovému balíčku

Větší zdanění hazardu

Pokud poslanci novelu schválí, láhev tvrdého alkoholu zdraží přibližně o 9 korun. Opatření se netýká piva a vína. Tabákové firmy pak předpokládají růst ceny za krabičku o 12 až 13 korun.

Kromě alkoholu a cigaret počítá navrhovaný daňový balíček také se zvýšením sazby daně u hazardu, a to na 25 až 30 procent podle typu hry. Nově by lidé také měli zdaňovat výhry nad 100 tisíc korun.

Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti může mít se závislostí na hazardních hrách problém kolem 164 tisíc osob nad 15 let. Patologických hráčů je pak přibližně 60 tisíc. Ve vysokém riziku problémů spojených s alkoholem včetně závislosti se podle statistik pohybuje asi 900 tisíc lidí. Denních kuřáků jsou přes dva miliony.

Komentáře českých politiků k daňovému balíčku
Komentáře českých politiků k daňovému balíčku

reklama

reklama