Podvod na voliče, kopanec do zadnice právnímu státu. Politici reagují na Zemanův výrok o abolici pro Babiše

Výrok prezidenta Miloše Zemana o tom, že v případě nutnosti udělí premiéru Andreji Babišovi abolici, zvedl vlnu reakcí ze strany českých politiků. Tady jsou některé z nich.
20. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: VÝROKY PREZIDENTA REPUBLIKY JSOU TLAKEM NA NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE, MÍNÍ ODBORNÍCI
20. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: VÝROKY PREZIDENTA REPUBLIKY JSOU TLAKEM NA NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZÁSTUPCE, MÍNÍ ODBORNÍCI

reklama

K možnosti udělení abolice se dnes vyjádřil předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. Podle něj by se ze strany prezidenta Zemana jednalo o nepřiměřený zásah do fungování justice. „Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany,“ uvedl Hamáček.

 

Hamáčkovo vyjádření bylo v porovnání s některými opozičními politiky poměrně mírné. Například předseda Pirátů Ivan Bartoš si myslí, že Zeman svým výrokem podvedl své voliče. Bartoš poukazuje na Zemanova slova v předvolební debatě, kde vyloučil možnost, že by Babišovi abolici udělil. „Tím, že by prezident Zeman abolicí ukončil stíhání Babiše, zařadil by se po bok exprezidenta Klause, jehož amnestie též nalomila důvěru v právní stát a zamezila výkonu spravedlnosti u lidí zapletených do privatizačních kauz. Vypadá to, že v Česku platí spravedlnost pouze pro některé. Nezávislý soud by byl ideální pro případné rozhodnutí viny nebo očištění,“ napsal Bartoš.

Podobně reagoval i Bartošův stranický kolega poslanec Jakub Michálek. 

Předsedu ODS Petra Fialu Zemanův výrok nepřekvapil. „Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Abych se ale přiznal, možnost abolice mě nepřekvapuje. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta,“ uvedl Fiala.

Slova prezidenta Zemana pak svým typickým způsobem glosoval také Miroslav Kalousek. „Mám docela obyčejnou lidskou obavu o zdraví Andreje Babiše. Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády ČR něco, co je veřejnosti neznámo,“ napsal předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Miloš Zeman a Andrej Babiš

Miloš Zeman v případě obnovení trestního stíhání Andreje Babiše sáhne po abolici

Zřejmě nejostřeji se vůči Zemanovi vyhranil europoslanec za STAN Stanislav Polčák, který vzniklou situaci označil za „kopanec právnímu státu přímo do zadnice“. Polčák dále doufá, že vláda případně abolici odmítne schválit. V jiném tweetu pak přidal i poměrně drsný vzkaz:

Na Polčákova slova zareagoval předseda komunistů Vojtěch Filip a označil je za „hnus“ a „ubohost“. Podle Filipa je nyní státní zastupitelství pod „velkým mediálním tlakem“.

Kritikou nešetřil ani předseda TOP 09 Jiří pospíšil. „Od prezidenta jde o naprosté pohrdání právem a institutem milosti. Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. M. Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný,“ uvedl europoslanec.

Předseda lidovců Marek Výborný si zase pokládá otázku, jak by v případě udělení abolice reagoval Andrej Babiš. „Pokud by prezident chtěl zastavit trestní stíhání Andreje Babiše, vyžadovalo by takové rozhodnutí spolupodpis Andreje Babiše. Ústava čl. 63. Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?“

Na výroky svého soka z finále prezidentské volby reagoval i poražený kandidát a nynější senátor Jiří Drahoš. 

Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek stručně podpořil opozici: „Pánové Bartoši, Fialo, Pospíšile, Rakušane a Výborný, je to na vás.“

Vyjádření na sociálních sítích poskytl také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Opoziční úderka a zdivočelí mainstreamoví novináři zapomínají, že Andrej Babiš není trestně stíhán. Státní zástupci takto rozhodli pravomocně. Abolici tedy není možné udělit.“

Ovčáček také obvinil opozici z nátlaku na nejvyššího státního zástupce.

reklama

reklama