Podvyživený labrador neměl skoro žádné červené krvinky. Život mu zachránila transfuze

Pětiletému labradoru z děčínského útulku zachránila život darovaná krev od psa z vedlejšího kotce. Ano, dárcovství krve nezachraňuje jenom životy lidem, ale i zvířatům.
Podvyživený labrador neměl skoro žádné červené krvinky
Podvyživený labrador neměl skoro žádné červené krvinky
archiv FTV Prima

reklama

Pětiletý Chris v době, kdy se dostal do děčínského útulku, vážil pouhých 27 kilogramů a část jeho váhy tvořili i paraziti v jeho kožichu. Měl na sobě totiž stovky blech, které ho doslova žraly zaživa.

„Za 18 let praxe, co v tom útulku jsme, jsme viděli spoustu zablešených psů. Ale nic takhle extrémního. Tam snad opravdu ty blechy byly v několika vrstvách,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima zaměstnanec útulku Děčín Jaroslav Kácha.

Ilustrační foto

Veterináři chtějí omezit nelegální psí množírny. Pomoci mají nová pravidla

U psů je téměř třicet různých krevních skupin

Navíc v té době neměl Chris téměř žádné červené krvinky. Byl tak zesláblý, že se ani nepostavil na nohy. Až do té doby, než mu do žil vlili novou krev. „Udělal, dejme tomu, dva kroky a padnul na bok. Takže já jsem ho musel nosit a po té transfuzi už odešel z ordinace po svých,“ upřesnil Kácha.

Život mu zachránil jeho soused z vedlejšího kotce Tony. Tedy přesněji jeho krev. Krevní transfuze mezi psy není nic neobvyklého. Používá se hlavně při úrazech. Na rozdíl od lidí ale není potřeba hned hledat dárce se stejnou krevní skupinou. Ten by se totiž nejspíš hledal těžko. „U psů je 26 krevních skupin celkem. Ne čtyři jako u člověka. První dávka krve je obecně snášená velice dobře u psů,“ vysvětlil veterinář Antonín Hanzl.

Chris i Tony si prošli týráním

Kdyby ale pes potřeboval transfuzi i další den, musel by se mu už najít dárce se stejnou krevní skupinou. V opačném případě by totiž mohl pes uhynout. To naštěstí u Chrise nebylo potřeba. Kdo by ale čekal, že darovaná krev udělá z Chrise a Tonyho nerozlučné přátele, nejspíš by se divil. V útulku je od sebe musí držet hodně daleko. Jak by to dopadlo, kdyby se potkali?

„No, myslím, že by byl další odběr, ale tentokrát neplánovanej, a to samozřejmě, o to nikdo nestojí,“ dodal Kácha. Chris a Tony toho ale kromě krve mají společného mnohem víc. Oba byli týraní a oba teď v útulku čekají na svého nového majitele. Možná ho teď konečně najdou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!