Pohled do historie: Letošní sucho není ničím výjimečným, extrémní sucho bylo i těsně po druhé světové válce

Letošní sucho není tak úplně výjimečné. S tímto extrémním počasím se naše země totiž občas potýkala i v minulých desetiletích. Pravděpodobně s tím největším suchem se lidé museli poprat hned po 2. světové válce v roce 1947. Sucho tehdy mělo i poměrně vážné důsledky politické.
29. 5. 2018 ZPRÁVY: POHLED DO HISTORIE: EXTRÉMNĚ SUCHÝ BYL ROK 1947
29. 5. 2018 ZPRÁVY: POHLED DO HISTORIE: EXTRÉMNĚ SUCHÝ BYL ROK 1947

reklama

Sucho vtrhlo do střední Evropy dva roky po skončení 2. světové války a trvalo od dubna až do listopadu roku 1947. Občas ho jen přerušily silné bouřky. Podobně jako letos. Tehdy panovaly vysoké teploty už od jarních měsíců. Kvůli neúrodě vázlo zásobování základními potravinami a v některých oblastech Slovenska dokonce hrozil hladomor.

Dá se říct, že sucho ovlivnilo i další politický a ekonomický vývoj ve střední a východní Evropě. Spojené státy nabídly v létě 1947 evropským státům Marschallův plán, tedy program hospodářské pomoci po 2. světové válce. Jenže po nátlaku Sovětského svazu Československo pomoc odmítlo a Klement Gottwald vyjednal se Stalinem mimořádné dodávky obilí právě ze Sovětského svazu.

Silné bouřky v Evropě: V Británii vyřadil blesk z provozu letiště, v Německu zase zranil dvě ženy

Silné bouřky v Evropě: V Británii vyřadil blesk z provozu letiště, v Německu zase zranil dvě ženy

Nesnesitelné sucho posledních let

Další extrémně suchá léta byla ta v letech 1974 a 1983. Po revoluci pamatujeme sucho v letech 1992 a 2003. Tehdy měla spousta toků nejnižší stavy vody vůbec a velké množství menších toků úplně vyschlo. Některé obce na Liberecku byly odkázány jen na cisterny.

V posledních letech se bohužel sucho stalo letním koloritem. Sucha v roce 2015 se opakovala také v letech 2016 a 2017 a s největší pravděpodobností tomu tak bude i letos.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!