Pohřeb zavražděné maltské novinářky: Nejvyšší představitelé vlády mají zákaz vstupu!

Členové vlády v čele s maltským premiérem se nesmí zúčastnit pohřbu investigativní novinářky, kterou 16. října zabila bomba nastražená uvnitř jejího auta. Rodina oběti tak dala jasně najevo své nesympatie vůči maltským politikům.

Daphne Caruana Galiziaová byla investigativní novinářka, která neúnavně upozorňovala na případy údajné korupce politiků. Soustředila se na praní špinavých peněz, propojení herního průmyslu s mafií, ale především to byla právě Galiziaová, kdo spojil některé maltské politiky s kauzou Panama Papers. Právě proto byl vztah mezi ní a maltským premiérem Muscatem velmi vyostřený. Třiapadesátiletá novinářka totiž s kauzou spojila i manželku premiéra, který na to konto Galiziovou zažaloval.

Jen několik týdnů před tragickou smrtí si populární novinářka měla stěžovat na to, že jí někdo vyhrožuje smrtí. „Podvodníci jsou všude, kam se jen podíváte. Situace je zoufalá,“ napsala na svůj blog jen půl hodiny předtím, než její auto vylétlo do povětří.

I přesto, že vraždu odsoudili maltští politici v čele s premiérem Muscatem, na pohřeb zesnulé novinářky mají přísný zákaz. Podle vyjádření prezidentské kanceláře, bylo politikům třetí osobou sděleno, že jejich přítomnost na pohřební ceremonii není žádoucí.

Mluvčí maltského premiéra Josefa Muscata dodal, že rodina byla dlouhou dobu známá pro své nepřátelské vztahy s místními státními orgány a dala jasně najevo, že si jejich přítomnost na pohřbu nepřeje.

Krutou vraždu investigativní novinářky vyšetřuje FBI i maltské státní orgány. Vláda dokonce nabídla odměnu ve výši v přepočtu 25 milionů korun za dopadení „barbarských vrahů“. Také redaktoři největších světových zpravodajských organizací, včetně BBC, vyzvali Evropskou komisi k vyšetřování vraždy.

Očekává se, že zatímco se pohřbu nesmí účastnit maltští politici, mezi smutečními hosty nebude chybět předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Pohřeb proběhne během pátečního odpoledne.

Tagy: