Pojištění odpovědnosti kryje záda, když se něco zaviní. Češi ho podceňují

Téma Zpráv FTV Prima.
Vytopení bytu je nejčastější událostí vyplácenou z pojištění odpovědnosti
Vytopení bytu je nejčastější událostí vyplácenou z pojištění odpovědnosti
thinkstock.com

reklama

 

Pojištění odpovědnosti. Na auto ho sjednané mít musíte v rámci povinného ručení, bez něj ani nesmí vyjet na silnici. I na dovolenou nebo služební aktivity do zahraničí se hodí a lidé ho mají možnost uzavřít v rámci cestovního pojištění. Za ten risk, že byste museli platit škodu, kterou způsobíte, to stojí. Jenže i v běžném životě můžete zavinit větší či menší škodu a takové riziko si prý Češi už příliš neuvědomují. Podle České asociace pojišťoven má pojištění odpovědnosti necelá třetina obyvatel. „Je to málo, protože tu škodu může udělat úplně každý z nás,“ komentuje počet Jolana Ackermannová, mluvčí České asociace pojišťoven.

Stát se může cokoliv...

Není výjimkou, že praskne hadička od záchodu ve chvíli, kdy odjedete na víkend pryč. Takovou zkušenost má už spousta lidí. Pokud bydlíte v rodinném domě, škoda vznikne pouze vám (vhodné je mít uzavřené pojištění nemovitosti, resp. domácnosti), bydlíte-li ale v bytovce či paneláku, navíc ve vyšších patrech, škodu zaručeně způsobíte sousedům. Může se také stát, že vaše dítě nechtěně rozbije výlohu či sběratelský skvost na výstavě nebo v obchodě narazíte do regálu s lahvemi vína. Nebo nevypnete žehličku, vznikne požár a způsobí škody i ostatním obyvatelům domu. To je jen malý výčet situací, které mohou běžně nastat, a vy pak budete dlužit nemalé částky za způsobenou škodu.

Finanční poradenství na Prima Rádci

Nemáte svého finančního poradce? Konzultujte u nás

Škodu někdo musí zaplatit

Pokud někomu někdo něco způsobí, musí podle zákona škodu nahradit. A před tím ho právě může ochránit pojištění odpovědnosti. Podle statistik asociace pojišťoven vznikají odpovědnostní škody především v každodenním provozu domácnosti a jejich výše se pohybuje v rozsahu 5–50 tisíc korun. Nejčastější pojistnou událostí je právě vytopený byt. Finančně nejnáročnější škody zase vznikají při sportu, kdy dojde ke zranění a například částky za odškodnění doživotní invalidity dotyčného člověka mohou dosahovat až milionů korun. I proto je vhodné mít uzavřenou odpovědnostní pojistku, když jedete například lyžovat jen na české hory.

Je třeba počítat s tím, že vyřešení škodné události může trvat několik týdnů. Pojišťovna všechny události důkladně šetří a kontroluje, zda vše odpovídá skutečnosti a výši nahlášených škod.

Jak sjednat?

Pojištění odpovědnosti pro soukromé osoby bývá nejčastěji součástí pojistek domácnosti nebo nemovitosti. Pojistku je ale možné sjednat i samostatně (například jednorázově na hory) nebo třeba v rámci smlouvy o životním pojištění.

 

Eliška Čeřovská nová foto Foto:

„Pojištění odpovědnosti se navíc vztahuje na všechny členy rodiny žijící v jedné domácnosti, a to včetně domácích mazlíčků,“ zjistila reportérka zpravodajství Eliška Čeřovská.

 


Rozsah pojištění

Základní limity způsobených škod bývají většinou kolem 3,5 milionu, ale můžete sjednat pojistku například až do výše 25 milionů. Kryje hlavně provoz domácnosti, aktivity spojené se zábavou a rekreací, rekreační sporty i chov domácích zvířat.

Kolik stojí?

Cena se odvíjí od rozsahu pojištění a od výše zvoleného pojistného limitu. Roční výše se pohybuje v řádu několika stovek korun. Při on-line sjednání většinou získáte slevu 10 procent.

 

PojišťovnaRoční pojištění odpovědnosti
Česká podnikatelská pojišťovnacca 500 Kč
Česká pojišťovnacca 400 Kč
Generaliod 450 Kč
Kooperativaod 340 Kč

Ceny pojistek u některých pojišťoven

 

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

 

Může se hodit:

Poradíme, jak ušetřit...

Prima NÁVOD: 5 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Spočítejte si cenu povinného ručení za vaše auto

Povinné ručení zdražuje: Máte šanci SNÍŽIT jeho CENU? Zjistíte v článku

Je tady zima, trochu přitopím...

Seriálový BONUS: Dostaňte pravidelné platby pod kontrolu. Jak snížit ty za energie?

Pojistný podvod - Potopené auto

Lidé stále fingují nehody či úrazy kvůli penězům z pojistky. Co umí vymyslet?

reklama

reklama