Pojišťovny chtějí ušetřit za drahé léky

Pojišťovny chtějí ušetřit za nehrazené léky těžce nemocných pacientů. Za poslední roky se počet takových žádostí zvýšil o desítky procent. Jedná se především o biologickou léčbu, která prodlužuje pacientům život, ale není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pacienti ale nejsou schopni platit desítky tisíc korun měsíčně, a tak se obracejí na pojišťovny, které ze zákona mají možnost léčbu proplatit.
15. 11. 2017 ZPRÁVY: POJIŠŤOVNY CHTĚJÍ UŠETŘIT ZA DRAHÉ LÉKY
15. 11. 2017 ZPRÁVY: POJIŠŤOVNY CHTĚJÍ UŠETŘIT ZA DRAHÉ LÉKY

reklama

Kateřina Ludvikovská, Vlasta Lanyová a Miroslav Červenka jsou pacienti, kteří potřebovali speciální biologickou léčbu, aby si prodloužili život. Proto o peníze požádali pojišťovnu podle speciálního paragrafu 16, který to umožňuje. Jenže teď chtějí pojišťovny tento paragraf změnit, aby nemusely drahé léky platit. Prý je to dlouhodobě neúnosné.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich upozorňuje na fakt, že v době, kdy zákonodárci tento institut zaváděli, měli na mysli ojedinělé drobné případy.

Otázkou je, kde vzít více peněz? Podle pojišťoven existují dva možné způsoby. Za prvé bychom si měli platit levnější léky v řádech desítek a stovek korun a tím by se ušetřily peníze na drahé léky. Druhou variantou je, že by Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodoval v úhradách rychleji.

„O těchto pacientech a jejich nároku by se mělo rozhodovat standardním zákonným způsobem,“ dodává Friedrich.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Lucie Přinesdomová, uvedla, že držitel rozhodnutí o registraci sám na vlastní žádost správní řízení přerušuje nebo naopak v průběhu doplňuje o nové a nové podklady, které my musíme znovu přehodnocovat a tím pádem dochází i k pozdějšímu vydání toho rozhodnutí.

„Nevidíme nějaký vhodnější mechanismus, který bychom zavedli místo toho, protože paragraf 16 svým způsobem umožňuje pacientům České republiky dostat se k té léčbě, která je sice nákladná, ale může být i účinná,“ řekl Roman Prymula, náměstek ministerstva zdravotnictví.

Podle ministerstva zdravotnictví ale mají pojišťovny zatím peněz dost. A pacientům bohužel ministerstvo vzkazuje smutnou zprávu, že ne na všechny se dostane. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!