Poklidné volební protesty v Keni se proměnily v násilnosti, čtyři lidé už přišli o život

Násilnosti v Keni
Násilnosti v Keni

reklama

Ulice v plamenech! Zapálené pneumatiky, které blokují cestu. Demonstranti, kteří útočí na volební místnosti. Situace v Keni se vyostřuje.

Vlnu násilí zapříčinily výsledky prezidentských voleb. V těch podle zveřejněných výsledků s 54% zvítězil současný prezident Uhuru Kenyatta a obhájil tak svojí pozici. Jeho oponent Rail Odinga následně prohlásil výsledky voleb za zfalšované. Podle Odinga se do systému nabourali počítačoví hackeři. To ale současná vláda odmítá. Na nesrovnalosti při hlasování ale zároveň upozorňuje Keňská komise pro lidská práva.

V chudinské čtvrti Mathare, v hlavním městě Nairobi, tak okamžitě propukly mohutné protesty. Rozhořčení lidé začali pálit kusy hadrů, plechů a ničili vše, co jim přišlo do cesty. Policie nakonec musela proti demonstrantům nasadit slzný plyn. Dva lidé zde při potyčkách s policií zemřeli. „Zaútočili na naše důstojníky mačetami, proto byli strážníci nuceni razantně zakročit.“ uvedl policejní šéf Nairobi Japheth Koome.

Demonstranti chodili také ulicemi keňského přístavního města Kisumu a řvali: „Není Raila, nebude klid“. Vzbouření vypuklo i kolem řeky Tany na jihovýchodě. Přinejmenším 5 mužů zde ubodalo jednoho člověka, a poté organizovaná skupina zaútočila na tamní policejní stanici. „Naši důstojníci byli nuceni v sebeobraně zabít dva agresory. Teď pátráme po zbylých útočnících, kterým se podařilo utéct," řekl šéf regionální policie Larry Kieng.Zatím jsme nezjišťovali jejich motiv.“dodal. Muž, kterého skupina napadla a pobodala následně při převozu do nemocnice zemřel, informovala o tom agentura Reuters.

V zemi panují velké obavy, že se bude opakovat situace z roku 2007, kdy protesty a násilnosti přerostly v etnické čistky a zemřelo při nich přes 1200 lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!