Pokrok v kardiologii: Lékaři testují dálkový monitoring srdce

13. 8. 2017 ZPRÁVY: Lékaři testují unikátní přístroj na monitorování srdce
13. 8. 2017 ZPRÁVY: Lékaři testují unikátní přístroj na monitorování srdce

reklama

Lékaři testují novinku, která už v průběhu samotného testování zachránila hodně životů. Jde o přístroj, který kontroluje funkci srdce. Jakmile se objeví nějaký problém, pošle zprávu nemocnému nebo přímo lékaři.

Stavy na omdlení, černo před očima, točení hlavy. Takové příznaky mívá většina pacientů s nemocným srdcem. Potíže většinou přisuzují krční páteři. Pak se ale přidá i bušení srdce a lidem je jasné, že je něco špatně. Potvrzuje to i pacient Jiří Zdenko: „Nebylo mi dobře, začal jsem se motat, to bylo těsně před tím než vstávám.

Kardiologickým pacientům může nově zachránit život speciální monitorovací zařízení. „Monitorovací zařízení je schopno detekovat srdeční rytmus. Čili jakou máte tepovou frekvenci v daném časovém okamžiku,“ vysvětlil kardiolog Miloš Táborský.

A jak to všechno funguje?

Pacient si monitorovací zařízení nasadí a ono už samo odesílá data přímo do dohledového centra. Jakmile jeho srdce vynechá, z centra mu okamžitě zavolají. Pacient se tak dozví, že je nejvyšší čas, aby vyhledal lékaře. Monitorovací zařízení si pacienti chválí: „17. května v 6:03 ráno mi zjistil 17vteřinovou zástavu srdce,“ mluví ze zkušenosti pan Zdenko.

Zatím jde o zkušební provoz, už teď je ale podle kardiologa Táborského jasné, že se monitorovací zařízení osvědčilo: „Je to docela dobrý výsledek. 72 zachráněných lidských životů a já to považuji za slušný výstup této metody.“

Přístroj budou prý už brzy platit všechny pojišťovny. A nutno dodat, že tím vlastně ušetří. Včasně odhalené nemocné srdce je totiž na léčbu méně nákladné, než ho dávat dohromady například po několika infarktech.

reklama

reklama