Pokus o teroristický útok v New Yorku: Výbuch zranil několik lidí, podezřelý je ve vazbě

Nepodařený sebevražedný atentát brooklynského teroristy v centru newyorského Manhattanu lehce zranil tři osoby, sám atentátník byl s popáleninami rukou a břicha zadržen. Sedmadvacetiletý pachatel měl podle policejních zdrojů na svém těle připevněnou trubkovou výbušninu, která explodovala. Policie útočníka identifikovala jako Akayeda Ullaha původem z Bangladéše, který žije v newyorském Brooklynu sedm let. K útoku ho podle vyšetřovatelů inspiroval Islámský stát.
výbuch na autobusovém terminálu na Manhattanu
výbuch na autobusovém terminálu na Manhattanu
AP

reklama

Bomba nejspíše předčasně explodovala během ranní špičky v podchodu u autobusového terminálu Port Authority. Tři kolemjdoucí utrpěli lehká zranění, čtvrtým zraněným je útočník, kterého policie zadržela. Při explozi muž utrpěl popáleniny na rukou a na břiše. Ostatní zraněné zasáhla tlaková vlna, stěžují si na poškození sluchu a bolesti hlavy.

Policie pachatele identifikovala jako Akayeda Ullaha, který žije v New Yorku sedm let. Výbušnina byla technicky nedokonalá, k tělu ji měl útočník připevněnou suchým zipem a plastovými páskami. Trhavinu chtěl nepochybně odpálit, není ale jisté, že to mělo být právě v metru, kde nakonec k výbuchu došlo.

Starosta New Yorku Bill de Blasio krátce po výbuchu označil útok za pokus o teroristický čin. „Útočník díkybohu nedosáhl kýženého cíle,“ řekl starosta. Atentátník zřejmě neměl přímou vazbu na žádnou teroristickou skupinu, nechal se ale inspirovat Islámským státem, oznámili policisté.

Český generální konzulát v New Yorku nemá informaci o tom, že by mezi zraněnými byli čeští občané. Na svém webu to oznámilo české ministerstvo zahraničí.

Port Authority je největší autobusové nádraží v USA, které ročně slouží k přepravě více než 65 milionům lidí. Nádraží obsluhuje zejména spojení s obcemi ve státě New Jersey za řekou Hudson a místo je jen čtyři bloky od centrálního manhattanského náměstí Times Square.

New York v posledních letech postihlo několik teroristických útoků. Poslední z nich, při němž atentátník koncem října autem najel do skupiny lidí nedaleko Světového obchodního střediska, stál život osm lidí.

 

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama