Policejní pyrotechnici varují: I pár vteřin během silvestrovských oslav vám může navždy změnit život

Zábavní pyrotechnika je desítky let součástí silvestrovských oslav. Ačkoli oblíbenost dělobuchů a ohňostrojů v Česku každoročně klesá, poraněných lidí i zvířat následkem pyrotechniky je na Nový rok stále mnoho. Co můžeme udělat pro maximální bezpečnost při zapalování ohňostrojů, radí tisková mluvčí Policie ČR Hana Rubášová v oficiálním prohlášení.
Máte rádi ohňostroje
Máte rádi ohňostroje
pixabay.com

reklama

V první řadě je samozřejmě nutné, aby člověk, který pyrotechniku odpaluje, nebyl pod vlivem alkoholu nebo drog a dodržoval bezpečnou vzdálenost umístění dělobuchu od lidí, zvířat či obydlí. Výrobky zábavní pyrotechniky je nutné zajistit proti překlopení, musí být odpalovány pouze venku a vždy musí směřovat nahoru, tedy do volného prostoru, kde mohou dostatečně vysoko vybouchnout. Nesmíme zapomínat, že při hoření mohou mít tyto výrobky i několik tisíc stupňů celsia.

Pyrotechniku bychom měli nakupovat pouze ve specializovaných prodejnách, kde nám s výběrem a funkcí výrobků budou prodavači ochotni poradit a sdělí nám veškeré podrobnosti ohledně manipulace s nimi. Nutné je bezpochyby také číst příbalové informace a postupovat podle návodu. Doma tyto výrobky musí být skladovány na suchých místech, vlhkost totiž může způsobit jejich narušení a při odpálení se tak dělobuchy i ohňostroje mohou chovat úplně jinak, než očekáváme.

Pokud se nám dělobuch odpálit nepodaří, je nutné vyčkat alespoň 10 minut, než s ním budeme znovu manipulovat. Nejčastější příčinou zranění při zapalování pyrotechniky je podle oficiální zprávy Policie ČR právě nedodržování této zásady, což může mít za následek doživotní následky či dokonce úmrtí. Jako trestný čin může být brána nedovolená úprava zábavní pyrotechniky a výbušných komponentů, jelikož se tím jedinec dopouští trestného činu nedovolovaného ozbrojování, za což hrozí 6 měsíců až 5 let za mřížemi. Neopatrná manipulace s pyrotechnikou může také zapříčinit trestný čin usmrcení z nedbalosti, ublížení na zdraví, poškození cizí věci, ohrožení z nedbalosti apod.

V případě, že se tedy někdo rozhodne zábavní pyrotechniky využívat, je důležité dodržovat všechna tato pravidla a být maximálně opatrný.

Zvuky z vybuchující pyrotechniky netrpí jen psi, kočky a ostatní domácí mazlíčci, ale také ptáci ve volné přírodě, kteří mohou být těmito výrobky přímo zasaženi. Jedná se i např. o labutě či kachny. Výbuchy, které dolehnou od lidských obydlí až do lesů a na louky, ale děsí i lesní zvěř, která se následkem stresu a strachu vrhá na místa, kam by se normálně nedostala, hrozí tedy i rizika například jejich srážky s autem.

reklama

reklama