Policie bude střelbu v norské mešitě vyšetřovat jako teroristický čin. Zadržený odmítá vypovídat

Muž, který měl v sobotu střílet na lidi v norské mešitě a je zároveň podezřelý z toho, že zabil svou nevlastní sestru, odmítá mluvit s vyšetřovateli a přiznat se k jakémukoliv zločinu. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl právník zadrženého. Policie má v plánu jeho čin vyšetřovat jako možný teroristický čin.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Reportáž - VELKÉ ZPRÁVY 12. 8. 2019

reklama

„Uplatňuje své právo nebýt vyslýchán,“ uvedl jeho obhájce Unni Fries pro Reuters. „Nepřiznává žádnou vinu.“ Obhájce se odmítl vyjádřit ke spekulacím médií, že se měl útočník inspirovat březnovými střelbami z Nového Zélandu a srpnovými střelbami z USA.

Jedenadvacetiletý mladík brzy přemožen

Policie zadržuje jedenadvacetiletého útočníka Philipa Manshause kvůli podezření z vraždy a z porušení protiteroristického zákona za šíření vážného strachu mezi obyvatelstvem. Soudce má dnes rozhodnout o žádosti police o jeho formální zadržení.

Největší německá mešita v Kolíně nad Rýnem

V Německu roste podpora „daně na mešity“. Má zabránit zahraničnímu vlivu

Manshause byl v sobotu zadržen poté, co vešel do mešity na předměstí Osla se zbraní v ruce a při následné střelbě měl pouze lehce zranit jednu osobu. Brzy po vstupu byl totiž přemožen pětašedesátiletým návštěvníkem mešity – bývalým příslušníkem pákistánských vzdušných sil, který mu dokázal vytrhnout zbraň a zabránit tak jakýmkoliv dalším zraněním. V té době se v mešitě měli nacházet pouze tři lidé.

V domě útočníka nalezena mrtvola

Mladík žijící blízko islámského centra al-Noor nedaleko hlavního norského města Osla měl podle policie před incidentem vyjadřovat krajně pravicové a protiimigrační postoje. Policie po mladíkově útoku pronikla do jeho domu, kde našla mrtvolu jeho sedmnáctileté nevlastní sestry.

Soudní řízení nebude podle dostupných informací zpřístupněno veřejnosti.

reklama

reklama