Policie i politici přivírají oči před zneužíváním dětí a mladistvých vysokými politiky ve Westminsteru, tvrdí nová zpráva

Politické strany, jejich přední představitelé, policie a státní zástupci mají údajně „přivírat oči“ před obviněními ze sexuálního zneužívání dětí spojenými s Westminsterským palácem (sídlo parlamentu Spojeného království), ignorovat oběti a prokazovat nadměrnou poddajnost tamním poslancům a ministrům bojujícím za očištění své reputace. Informovala o tom britská média.
Ilustrační foto: Westminster
Ilustrační foto: Westminster
Pixabay

reklama

Politické instituce významně po desetiletí selhávaly v reakcích na obvinění z pohlavního zneužívání dětí „aktivním krytím a ochranou pachatelů“ a zakrýváním obvinění, uvádí server Independent s odkazem na britskou zprávu o nezávislém vyšetřování sexuálního zneužívání dětí.

O spiknutí organizované pedofilní sítě se nejedná

Dlouho očekávaná zpráva však podle serveru The Guardian odmítá jakékoliv spiknutí týkající se „organizované westminsterské pedofilní sítě“.

Podle 173stránkového textu navazujícího na slyšení z posledních dvou let bylo o několika vysoce postavených lidech včetně bývalých poslanců sira Petera Morrisona (zemřel v roce 1995) a sira Cyrila Smitha (zemřel v roce 2010) v sedmdesátých a osmdesátých letech známo, nebo se alespoň proslýchalo, o jejich sexuálním zájmu o děti. Měli však být mnoha cestami, které zahrnovaly i policii, před stíháním chráněni.

Bývalý důstojník britské metropolitní policie Robert Glen v průběhu šetření uvedl, že jeho tým měl dostatek důkazů ke stíhání sira Cyrila Smitha za sexuální trestné činy vůči mladým chlapcům v sedmdesátých letech. Dodal ale, že vyšetřování bylo zmařeno vyššími důstojníky, kteří tvrdili, že bylo „příliš politické“.

Princ Andrew, druhorozený syn Alžběty II.

Nulová spolupráce. Princ Andrew navzdory slibu vyšetřovatelům v kauze Epstein, spojené se zneužíváním nezletilých, nepomáhá

Politické autority ani policie nejednaly

Podle zprávy si členové Liberální strany „byli pravděpodobně vědomi obvinění proti Smithovi,“ ale „neudělali nic pro zabránění jeho politickému postupu“. Tehdejší leader strany lord David Steel měl údajně při vyšetřování přiznat, že předpokládal, že se Smith dopustil trestných činů, ale neučinil žádné kroky, protože k tomu došlo „dříve, než byl vůbec členem strany“.

Proti siru Peteru Morrisonovi zase koncem osmdesátých let vyvstalo obvinění, že byl policií chycen při obtěžování patnáctiletého chlapce ve vlaku v Crewe. Morrison se stal v roce 1990 osobním parlamentním tajemníkem Margaret Thatcherové a o rok později pasován na rytíře. Thatcherová si podle kabinetního tajemníka lorda Armstronga měla být zvěstí kolem Morrisona vědoma.

Živý obraz korupce v centrálním Londýně 60., 70. a 80. let byl ve zprávě vylíčen několika svědky. Drahá auta se staršími muži okolo Piccadilly Circus měla nabírat mladé chlapce a muže, kteří se okolo poflakovali. Chlapci měli být často ve věku mezi 11 až 22 lety a pocházeli ze slabšího sociálního prostředí.

Epstein a jeho "oběti"

KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Aféra pedofila Epsteina. Mrtví nemluví

Domky navštěvované celebritami a politiky, kterých si policie nevšímá

Bývalý dlouholetý poslanec lord Taverne popsal setkání z roku 1966 s ministrem vnitra Royem Jenkinsem a tehdejším komisařem metropolitní policie sirem Joe Simpsonem, během kterého Simpson poznamenal, že je ve Westminsteru několik domů, které nevyšetřují, protože jsou navštěvovány celebritami a poslanci.

Zpráva dospěla k závěru, že sice nenašla žádné důkazy o organizované síti pedofilů v srdci vlády, ale existuje politická kultura, která si cení své reputace mnohem více než osudu zúčastněných dětí. Výsledky šetření také navrhují pět doporučení včetně toho, aby všechny politické strany měly komplexní bezpečnostní politiku a procedury a vyzývají vládu, aby znovu prodiskutovala možnost posmrtného odebrání vyznamenání.

„Doufáme, že tato zpráva a její doporučení povedou politické instituce k upřednostnění potřeb a bezpečnosti zranitelných dětí,“ dodali autoři textu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!