Policie obvinila bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku v souvislosti s jeho firmou KTAG

Slovensko má během dvou dnů trestně stíhaného bývalého premiéra i prezidenta. S informací o obvinění bývalého slovenského prezidenta přišel slovenský deník SME. Podle Andreje Kisky jde o špinavou politickou kampaň.
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska
@AndrejKiska/Facebook

reklama

Andreje Kisku, který je v současnosti předsedou politické strany Za ľudí, obvinila policie jen den poté, co byl obviněn za hanobení rasy a schvalování trestného činu předseda Smeru a bývalý premiér Robert Fico.

Politická kampaň, důkaz politického vydírání a mafie

„Fico to věděl už včera, dříve jako já," uvedl bývalý slovenský prezident na Facebooku s odkazem na to, že se včera v parlamentě Robert Fico odmítl vyjádřit ke svému obvinění a uvedl, ať se zeptají Kisky, kdy bude stíhaný za daňové podvody.

„Moje obvinění je špinavá politická kampaň a je důkazem politického vydírání a mafie, která ovládá Slovensko,“ reagoval Kiska ostře. „Fico mě před tím varoval, když jsem ho odmítl dát na ústavní soud. Ještě jako prezident v únoru jsem takový postup Ficovy policie avizoval.“

Andrej Kiska

KOMENTÁŘ: Kiska diktátorem? Potřebujeme převzít moc, uvedl. Kdo? No přece My, „slušní“ lidé!

Podle Kisky tyto praktiky zkoušel před posledními parlamentními volbami i na lídra OĽaNO, Igora Matoviče, nebo před nedávnem na bezpečnostního analytika OĽaNO, Jaroslava Nadě. Oba podle Kisky z tohoto souboje vyšli ještě silnější, a to bude prý i nyní. „Fico prohraje a konečně se zbavíme vůdce mafie,“ dodal bývalý prezident.

„Fico chce ochránit mafii, která ovládá tento stát. Pamatujete si, jak hystericky reagoval, když jsem jako první pověděl, že toto je mafiánsky stát?“ uvedl ještě.

Pokus o daňový podvod?

V souvislosti s Kiskovou společností KTAG obvinila policie už začátkem roku jednatele firmy Eduarda Kučkovského. V době, kdy se měl trestný čin stát, však byl jednatelem i Andrej Kiska.

Společnost před prezidentskými volbami na Slovensku v roce 2014 sponzorovala Kiskovu kampaň, přičemž vynaložené prostředky později zahrnula do svých nákladů. Od státu pak firma neoprávněně žádala vratku na DPH ve výši 155 633 eur (necelé čtyři miliony korun). I když Slovensko vratku nevyplatilo, už samotná žádost o ni je podle policie trestným činem.

reklama

reklama