Policie vyslýchala ombudsmanku Šabatovou. Důvodem byly šátky ve škole

Jihomoravská policie v úterý vyslýchala ombudsmanku Annu Šabatovou. Naší televizi to potvrdil předseda Poslanecké sněmovny. Radek Vondráček (ANO) ji pro účely vyšetřování zbavil mlčenlivosti. Proč se ale policie zajímá o Annu Šabatovou?
17. 1. 2017 ZPRÁVY: POLICIE VYSLÝCHALA OMBUDSMANKU, DŮVODEM BYLY ŠÁTKY VE ŠKOLE
17. 1. 2017 ZPRÁVY: POLICIE VYSLÝCHALA OMBUDSMANKU, DŮVODEM BYLY ŠÁTKY VE ŠKOLE

reklama

Důvodem je kauza šátků ve škole. Šabatová totiž čelí trestnímu oznámení, že měla případem manipulovat. Podal ji na ni podle našich informací právník ředitelky popotahované kvůli hidžábu. Ombudsmanka se s námi o záležitosti příliš bavit nechtěla a její kolegové nám sdělili, že je na cestě do Francie.

To, že se jedná o šátky ve škole, nám potvrdil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Pokud se ptáte, proč musí sněmovna ombudsmance vydávat povolenku, aby mohla mluvit s policií, tak je to proto, že veřejná ochránkyně práv má povinnost zachovávat mlčenlivost o kauzách, ve kterých se angažuje. A právě předseda Poslanecké sněmovny jí může udělit výjimku.

„Tam zkrátka nebyl žádný věcný důvod nevyhovět žádosti o zproštění mlčenlivosti,“ vysvětlil Vondráček.

Šabatová podala více stížností na diskriminaci ve školství než oba její předchůdci dohromady.

Případem se zabývá oddělení obecné a hospodářské kriminality Městského ředitelství policie v Brně. Nikdo ale bližší podrobnosti říci nechce, jelikož ombudsmanka není obviněná. „Zda se tímto případem zabýváme, vám v tuhle chvíli nemohu sdělit, protože informace ke konkrétním osobám poskytovat nemůžeme,“ uvedla pro Zpravodajství FTV Prima mluvčí brněnských policistů Andrea Cejnková.

Policie se už také vyptávala České školní inspekce (ČŠI). Z jejich statistik vyplývá, že ombudsmanka Šabatová podala víc stížností na diskriminaci ve školství než oba její předchůdci dohromady.

„Od úřadu Veřejného ochránce práv (VOP) jsme od začátku jeho existence (čili za období VOP O. Motejla, P. Varvařovského a A. Šabatové) obdrželi celkem 65 podnětů, ve funkčním období ombudsmanky A. Šabatové jich bylo 35. Čili z celkového počtu 65 bylo 35 podnětů od VOP A. Šabatové a všechny se nějakým způsobem týkaly diskriminace,“ bilancuje náměstek ústředního školního inspektora z ČŠI, Ondřej Andrys.

reklama

reklama