Tři akvarelové obrazy, jejichž autorství se připisuje německému nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, zabavila německá policie při aukci v Berlíně. Podle britského deníku BBC má policie podezření, že to jsou padělky.
Malby, které zobrazují hory, řeky a přírodu, byly k prodeji v aukčním domě Kloss v Berlíně. Policisté ale získali podezření, že jsou falešné a všechny tři zabavili. Berlínská policie uvedla, že zahájila vyšetřování pokusu o podvod a padělání dokladů.
Policie zatím nikoho nezatkla. Prověřuje ale, zda pečeti pravosti, které na obrazy umístil odborník, jsou pravé nebo falešné.
3 paintings with Hitler's signature seized by German police for being "fake" https://t.co/yOCOh3dgCJ pic.twitter.com/rpFI1OnmNq
— NDTV (@ndtv) January 25, 2019
Obrazy pochází z počátku 20. století. Hitler měl sen stát se malířem. Dokonce se pokoušel dostat na Akademii výtvarných umění ve Vídni, ale ani jednou se mu to nepovedlo. Přesto za svůj život namaloval stovky obrazů.
Ve své knize Mein Kampf napsal, že denně namaloval až tři obrazy. Už ale podle akademiků z Vídně neuměl Hitler malovat a někteří kritici tak aukci považují za zbytečnou. Přesto se očekávala velká poptávka po obrazech, především z Ruska, Velké Británie, Skandinávie a Spojených států.
Právě v USA jsou údajně i další obrazy, které prý zadržuje americká armáda. Ta je měla na konci druhé světové války zabavit v Německu. Jiné obrazy jsou v soukromých sbírkách jednotlivců i institucí. Jeden z největších je pak umístěný v Mezinárodním muzeu druhé světové války ve Spojených státech.