Policie zadržela bývalého prezidenta UEFA Platiniho. Vyšetřuje pořadatelství MS v Kataru a Rusku

Bývalý prezident UEFA (Unie evropských fotbalových asociací) Michel Platini byl zatčen v souvislosti s podezřením z korupce v rámci udělování pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 2022 v Kataru. Informovala o tom agentura AP.
Ilustrační foto: Michel Platini
Ilustrační foto: Michel Platini
@bashiirbk / Twitter

reklama

Platini měl být dnes zatčen francouzskou policií a uveden do vazby. Informaci uveřejnil obeznámený úředník pod slibem anonymity kvůli tomu, že zatím nemají oprávnění komentovat probíhající vyšetřování. Michel Platini, bývalý skvělý francouzský fotbalový útočník, je držen Úřadem pro boj proti korupci soudní policie mimo Paříž. Jeho právník zatím na dotazy AP nereagoval.

Vyslýcháno bylo vícero zainteresovaných osob

V úterý byla kvůli výslechu rovněž zadržena Sophie Dionová, bývalá sportovní poradkyně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Vyslýchán jako svědek byl i bývalý generální tajemník Elysejského paláce pod Sarkozym Claude Gueant.

Francouzští prokurátoři vyšetřují soutěžní nabídkové řízení na pořadatelství mistrovství světa v letech 2018 v Rusku a 2022 v Kataru a již dříve vyslýchali bývalého prezidenta FIFA Seppa Blattera. Francouzští prokurátoři zahájili vyšetřování z důvodu podezření z korupce, kriminálního spolčení či zneužití vlivu.

Ilustrační foto

Hráči amerického fotbalu umírají častěji na mozková a srdeční onemocnění než baseballisté, zjistila nová studie

Sepp Blatter, který byl prezidentem FIFA v době hlasování o přidělení mistrovství v roce 2010, vinil Platiniho z porušení tajné „džentlmenské dohody“ přidělit MS v roce 2022 Spojeným státům americkým.

Po schůzce s katarským princem měl změnit názor

Platini měl v roce 2015 agentuře AP sdělit, že „možná řekl“ americkým úředníkům, že bude hlasovat pro nabídku USA. Nicméně později změnil názor. Důvodem mohla být jeho schůzka v rezidenci Nicolase Sarkozyho ještě s tehdejším korunním princem a nynějším vládcem Kataru Tamímem ibn Hamad Al Sáním. Platini dlouhodobě trvá na tom, že schůzka neovlivnila jeho hlasování pro Katar o dva týdny později.

„Sarkozy mě nikdy nepožádal, abych hlasoval pro Katar, ale já věděl, co bude dobré,“ uvedl Platini pro AP v roce 2015.  Ve stejném roce mu etická komise zakázala činnost ve fotbale na čtyři roky z důvodu finančních pochybení.

Metody Kataru, který získal pořadatelství fotbalového mistrovství jako první blízkovýchodní země na světě, jsou rovněž předmětem vyšetřování FIFA (Mezinárodní federace fotbalových asociací).

reklama

reklama