Policista, který ukamenoval zvíře, nakonec vyvázne bez trestu. Podle vyšetřovatelů na to měl právo

Waylon Johncock nakonec nebude žádným způsobem potrestán za to, že před několika měsíci ukamenoval bezbranného vombata. Podle vyšetřovatelů na to totiž s ohledem na domorodé zvyky měl právo. Informoval o tom server Daily Mail.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Muž ukamenoval vombata (zdroj: Wombat Awareness Organisation)

reklama

Případ před několika měsíci rozzuřil nejen australské ochránce zvířat. Z videa, které se objevilo na sociálních sítích, je patrné, jak policista Johncock, který byl v té době mimo službu, pronásleduje a hází kameny po zvířeti, které nemá šanci uniknout. Vše končí krutou smrtí vombata. Muž, který ho připravil o život, na videu provádí vítězná gesta a směje se. O případu jsme informovali zde:

Útočník Waylon Johncock hází na zvíře kámen

VIDEO: Australský policista krutě ukamenoval zvíře. Hájí se tím, že je domorodec

Policisté svého kolegu Johncocka vyšetřovali kvůli podezření na týrání zvířat. Tento týden zveřejnili své závěry – Johncock nebude čelit trestnímu stíhání, ani žádným interním postihům v rámci policie. Podle komisaře Granta Stevense totiž policista prováděl tradiční domorodý lov, a tím pádem se ničím neprovinil.

„Jako Aboridžinec (původní obyvatel Austrálie, pozn. aut.) má příslušné povolení k lovu vombatů pro jídlo,“ uvedl Stevens v prohlášení a dodal, že ačkoliv bylo pro mnohé video hrozivé, Johncockovo počínání nebylo v rozporu s tradičními loveckými praktikami. „Byl jsem vyrozuměn, že vombat z toho videa byl zabit a sněden. Na sociálních sítích se objevila jen část delšího videa,“ vysvětlil komisař.

Johncock tak z celého případu vyvázl bez újmy. Bylo mu pouze doporučeno, aby byl pro příště opatrnější, co sdílí na sociálních sítích. S tímto verdiktem se zřejmě jen těžko smíří více než 300 tisíc lidí, kteří podepsali petici požadující trest pro Johncocka.

Domorodci mohou vombaty ukamenovat

Klíčovou roli v tomto případu sehrál zákon z roku 1993. Ten umožňuje Aboridžincům praktikovat jejich zvyky včetně lovu divoké zvěře. Původní obyvatelé Jižní Austrálie tradičně zabíjeli vombaty tím, že je ukamenovali. Většina domorodé stařešiny proto Johncocka podporovala s tím, že toto právo musí být zachováno.

Vombati jsou přibližně metr dlouzí živočichové se značně zavalitým tělem a hmotností od 14 do 25 kg. Přirozeně se vyskytují jen na jihu Austrálie a ostrově Tasmánie. Žijí v norách a za potravou, kterou z větší části tvoří tráva, ostřice, kořínky a hlízy, se vydávají převážně v noci. Pro člověka nepředstavují tito živočichové žádné nebezpečí. V Evropě se vombati chovají jen v několika málo zoologických zahradách. Na jaře příštího roku by k nim měla přibýt i ta pražská, která dokončuje budování speciální expozice pro australské a tasmánské živočichy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!