Policisté byli ve správný čas na správném místě. Zachránili život osmnáctiměsíčnímu dítěti

Policisté náhodně projížděli kolem pláže v Melbourne na Floridě a narazili na vyděšenou matku. Ta hledala pomoc pro svého syna, který se začal dusit. Důstojníci okamžitě zareagovali a dítě zachránili. Každá sekunda ale při záchraně života hrála roli, a proto situaci popsali jako jednu z nejkritičtějších v jejich životě vůbec.
Záchrana života batolete

reklama

Dramatická situace začala v momentě, kdy si dítě hrálo a jedlo u toho sýrové sušenky. Jedna z nich mu zaskočila a osmnáctiměsíční Michael se začal dusit. Vyděšená matka s ním vyběhla na ulici a volala o pomoc. V tu chvíli kolem projížděli policisté a okamžitě dítěti pomohli.  

Jeden z důstojníků měl na hrudi kameru, a tak je celá záchrana zdokumentována. Nejprve začali s údery mezi lopatky, aby dítě zbytky jídla vykašlalo. Následně ho položili na zem a prováděli kompresi hrudníku. Během chvíle pak dorazila záchranná služba, která dítě i matku odvezla do nemocnice. 

Matka Amanda Zimmermanová nebyla schopna při záchraně policistům pomoci. „Cítila jsem se, jako bych nebyla sama sebou," uvedla pro CNN. Policisté ji museli celou dobu navíc uklidňovat. Dítě i matka jsou ale nyní v pořádku. „Mám pocit, že se Michaelovi nic nestalo. Bez vzduchu byl tak dlouho a najednou se probral. Jako by nezmeškal ani chvilku," dodala Amanda s tím, že ho bude přezdívat Zázračný Michael. 

Co dělat v podobné situaci

S takovou situací se záchranáři setkávájí velmi často. Záchranář Miroslav Nagy popsal na serveru Maminka.cz pár základních kroků jak postupovat. Doporučuje položit si dítě na stehno hlavou dolů ke kolenu a tváří směrem ke stehnu a podpořit ho v kašlání údery mezi lopatky. Rodič může zkusit i tzv. Heimlichův manévr. Postavte se za něj a obejměte ho pod rukama. Zatněte jednu ruku v pěst před břichem dítěte a prudce stlačte horní část břicha směrem na bránici. Pohyb opakujte. Důležité je zavolat záchrannou službu. U citlivějších dětí může nedostatek kyslíku způsobit po čtyřech až pěti minutách poškození mozkových buněk.

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama