Policisté proti hasičům: Obušky, slzný plny i vodní děla. V Paříži se demonstrace vyhrotila v násilný střet

V ulicích Paříže vypukly násilné střety mezi francouzskými policisty a hasiči, kteří včera v hlavním městě demonstrovali za vyšší platy a lepší podmínky. Situace se dostala až do fáze, kdy těžkooděnci z řad policistů proti svým „kolegům“ použili obušky, slzný plyn nebo vodní děla.
Protesty hasičů v Paříži
Protesty hasičů v Paříži
@anadoluagency/Twitter

reklama

Tisíce hasičů se v úterý zúčastnily demonstrace ve francouzském hlavním městě, na které požadovaly po vládě zvýšení svého rizikového bonusu, který se od roku 1990 nezměnil, informovala agentura Reuters.

 

Podle britských médií někteří demonstranti jako symbolické gesto zapalovali své uniformy. Hasičské odbory, které zorganizovaly pařížský protest pro požárníky z celé země, požadují zvýšení rizikového bonusu z 19 na 25 procent.

 

Militantní hasiči či nepřiměřená policejní reakce?

„Hasiči byli velmi militantní a v jedné fázi se pokusili potlačit policejní bariéry,“ citoval Server Daily Mail očitého svědka. „Policie odpověděla slzným plynem a pak přišla s obušky. Bitka byla velmi ošklivá.“ Vážnost situace dokládají četná videa kolující po sociálních sítích. 

 

Policisté a těžkooděnci, kteří na situaci dohlíželi, museli v průběhu zasáhnout, jelikož mělo ze strany některých hasičů docházet k vandalismu, jako bylo ničení oplocení a podobně. Mluvčí pařížské prefektury rovněž uvedl, že došlo k „neakceptovatelnému blokování okružní komunikace některými profesionálními hasiči, kteří nerespektovali deklarovanou trasu protestního pochodu.“

Francouzští hasiči protestovali v Paříži za lepší odměnu, záruky penzijních výhod a větší respekt k jejich profesi rovněž v říjnu minulého roku. Francie od prosince zažívá rozsáhlé odborářských a pracovních nepokojů. Odborářské unie se mobilizují proti plánům prezidenta Emmanuela Macrona na reformu důchodového systému.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!