Politiku Íránu jsme tolerovali příliš dlouho, řekl Trump a popřel informace o mrtvých amerických vojácích

Americký prezident Donald Trump v prohlášení v Bílém domě uvedl, že během nočních raketových útoků Íránu proti americkým základnám v Iráku nikdo z Američanů ani Iráčanů nepřišel o život. Teherán odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území a útok označil za odvetu za smrt íránského generála Kásema Sulejmáního, jehož v pátek v Bagdádu na Trumpův rozkaz zabil americký dron. Irák se v obou případech ohradil proti porušování své suverenity.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
AP

reklama

Trump ve svém prohlášení ocenil sílu americké armády a řekl, že ostřelování si nevyžádalo žádné americké ani irácké oběti. Íránská tisková agentura přitom přes den informovala, že během útoku zemřelo 80 „amerických teroristů“. Americký prezident v projevu dále obhajoval svůj příkaz zlikvidovat Sulejmáního, který podle něj plánoval nové útoky na americké cíle.

Prezident pak kritizoval politiku Teheránu, kterou podle něho svět toleroval příliš dlouho. Je připraven uvalit na Írán nové sankce, když Teherán své chování nezmění. Hodlá také požádat Severoatlantickou alianci o větší angažovanost na Blízkém východě. „To, že máme tak skvělou armádu a vybavení, neznamená, že to musíme použít. Nechceme to použít. Síla Ameriky, a to jak vojenská, tak ekonomická, je nejlepším odstrašujícím prostředkem," prohlásil Trump.

Írán zaútočil na vojenské základny v Iráku

Írán v odvetě zaútočil na základny v Iráku. Podle Trumpa je vše v pořádku. Jaká přijde reakce?

Šéf Bílého domu dále apeloval na zbylé signatáře íránské jaderné dohody – Velkou Británii, Francii, Německo, Rusko a Čínu, aby následovali amerického příkladu a odstoupili od tohoto ujednání s Teheránem. „Musíme spolupracovat a vyjednat s Íránem dohodu, která světu zajistí větší bezpečnost a díky níž bude svět místem míru," prohlásil prezident. Íránu podle Trumpa nikdy nebude dovoleno mít jadernou zbraň.

Tiskové agentury si všímají toho, že Trump nepřipojil žádnou další konkrétní hrozbu na adresu Íránu.

Írán v noci na dnešek zaútočil v Iráku na dvě základny používané americkými vojáky. Raketový útok označili za odvetu za likvidaci Sulejmáního, jehož zabil americký dron v pátek v Bagdádu. Irák protestoval jak proti tomuto americkému útoku, tak proti íránské odvetě; v obou případech hovoří o porušení irácké svrchovanosti.

Autor: ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!