Polský ministr zemědělství chce na jatka nainstalovat kamery

Video z krutého zacházení a porážky nemocných krav už zaplavilo celou Evropu. Stejně tak se do několika států dostalo i maso z těchto jatek. Polský ministr zemědělství chce do konce března zavést na jatka dozor. Měly by je sledovat kamery.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Je to už jedenáct dní od vypuknutí kauzy hovězího masa z Polska. Před koncem ledna se nechal polský investigativní novinář z televize TVN24 zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství se skrytou kamerou. Jeho následná reportáž odhalila otřesné praktiky, kdy přes no pracovníci poráželi nemocné krávy.

Problematické maso z nelegálních jatek se dostalo do celkem čtrnácti států Evropské unie. Dohromady se vyvezlo 2,7 tuny tohoto masa. Z toho nejvíce se objevilo ve Francii a to 800 kilogramů. 600 kilo masa z jatek, kde poráželi nemocné krávy, zase veterináři objevili na Slovensku. Do Česka se podle ministra zemědělství dovezlo 300 kilogramů závadného masa. Švédské úřady evidovaly 240 kilogramů.

 

Polský ministr zemědělství tvrdí, že maso nemocných zvířat, nebo zvířat léčených antibiotiky, se na trh nedostalo. Přesto Polsko podniklo několik kroků, aby tomuto zabránilo. Jedním z opatření je zákaz prodeje masa jatkám z reportáže, které porážely nemocné krávy.

Dalším krokem by měla být úprava v legislativě. Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowský chce zavést nepřetržitý státní dozor nad jatkami. Ty by tak měly 24 hodin sledovat kamery.

„Než budou přijata všechna nutná opatření, přetrvává naše nedůvěra ve funkčnost polského systému. Ministra Ardanowského jsem ujistil, že nechci žádnou obchodní válku, nejdůležitější je pro mě ale ochrana našich spotřebitelů, proto budeme nadále intenzivně kontrolovat dovozy," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Pokud se situace nezmění, je ministr připravený podpořit zákaz dovozu polského hovězího masa.

 

V Polsku začaly také rozsáhlé kontroly všech jatek a prověřují se také inzeráty na prodej zraněného dobytka. Zároveň od pondělí tam také vyšetřují porážky nemocných krav inspektoři Evropské unie.

Zároveň většina zasažených zemí spustila důkladné kontroly dovezeného masa z Polska a některé státy dovoz dokonce zastavily nebo omezily. V Česku veterináři s policisty a celníky v noci kontrolovali v Libereckém kraji kamiony z Polska. Celkem odhalili čtyři lehká pochybení.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!