Pomoc planetě nebo módní gesto? Bezos věnuje miliardy dolarů na boj proti změně klimatu

Jeff Bezos, nejbohatší muž planety, se vedle předvádění se s celebritami pop-music rozhodl, že daruje 10 miliard dolarů (229 miliard korun) na boj proti změně klimatu. I přes chválihodnost činu se setkal rovněž s kritikou.
Jeff Bezos
Jeff Bezos
foto AP

reklama

Média napsala, že částka, kterou vložil do fondu „Bezos Earth Fund“, je pouhých 7,5 procenta jeho jmění, které se odhaduje na 120 miliard dolarů, a pouhá jednodenní zásilka jeho společnosti vydá v ničení klimatu víc než za dost.

„Země je věc, kterou všichni máme společně – pojďme ji také společně zachránit,“ uvedl Bezos, jehož slova přenáší server Buzzfeed. Server dále uvádí, že letos v létě začne fond udělovat finance na ochranu Země a má „financovat vědce, aktivisty, nevládní organizace – jakékoli iniciativy, které mohou pomoci chránit přírodu.“

Někdo spočítal, jakou za sebou zanechává uhlíkovou stopu Bezosova společnost Amazon a pokud jde o oxid uhličitý, jde o 44,4 milionu tun. Je to více než UPS, FedEx, Apple, Google a Target (jednotlivě, ne společně), i když je menší, než zůstává za Walmartem. V loňském roce Bezos uvedl, že Amazon plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040, ale do této doby, podle vědců, planeta daleko dříve překročí hranici na cestě ke klimatické katastrofě. Ale 10 miliard dolarů je pořád lepší než ignorování klimatické krize.

Za poznámku stojí starší zpráva z konce ledna tohoto roku, kdy se více než 350 zaměstnanců společnosti Amazon zastalo svých kolegů. Amazon jim hrozí vyhazovem za to, že se dopustili kritiky společnosti za její chování ke klimatu. Zaměstnanci jsou obvinění z porušení pravidel interní komunikace. Pravidla zamezují zaměstnancům veřejně komentovat pracovní činnost bez firemního odůvodnění a souhlasu vedoucích pracovníků.

Na blogu společnosti Medium skupina nazývající se Amazon Employees for Climate Justice napsala v několika příspěvcích, že jsou znepokojení obchodováním společnosti s ropným a plynárenským průmyslem a také její uhlíkovou stopou.

Dva softwaroví pracovníci dostali u Amazonu výpověď za to, že psali o tom, že „společnost přispívá ke změně klimatu, neboť její podnikání v oblasti cloud computingu pomáhá ropným a plynárenským společnostem.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!