Pomoc pro požáry zmítanou Austrálii: Ve rámci sbírky pražské zoo se vybralo přes 13 milionů korun

Veřejnou sbírku vyhlásila zoo večer 6. ledna. Nyní se konečně zveřejnila částka - do pátku se vybralo neuvěřitelných 13 460 524 korun. Peníze poputují na pomoc tamním zoologickým zahradám a poslednímu bezpečnému útočišti klokanů skalních. Sbírka navíc pokračuje.
Zoo Praha sbírka
Zoo Praha sbírka

reklama

Ve sbírce, kterou uspořádala pražská zoo na pomoc Austrálii, se podařilo vybrat přes 13 milionů korun - což se v přepočtu rovná téměř milionu australských dolarů. 

Prvních sto tisíc dolarů je již posláno na pomoc Zoos Victoria. „Jsou určeny na první pomoc zvířatům postiženým požáry, na následnou péči a na návrat zachráněných jedinců zpět do přírody, anebo – v případech, kdy to nebude možné – k jejich chovu v lidské péči,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Stejná část pak putuje i do Adelaine Zoo, kde budou rozděleny na pomoc poskytovanou zvířatům na veterinární klinice této zoo a rovněž na péči o postižené koaly z oblasti Mount Lofty Ranges. „Druhá polovina pak míří na slavný Klokaní ostrov s hlavním zaměřením na tamní cennou populaci koalů,“ doplnil Bobek.

„Je rovněž připravena smlouva na poskytnutí pomoci do Mt. Rothwell, což je poslední bezpečné útočiště klokanů skalních, a bude tam také přijato množství zvířat zasažených požáry. Do Mt. Rothwell chceme poslat 82 tisíc australských dolarů na hasičské auto, protipožární pomůcky, stroj na vysekávání protipožárních pásů a protipožární trénink zaměstnanců,” upřesnil kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Roger je jedním z koalů, kteří se zotavují v Zoos Victoria. Má tak popálené tlapy, že jej musejí ručně krmit dobrovolníci. Právě na účet Zoos Victoria už Zoo Praha poslala prvních sto tisíc australských dolarů.
Roger je jedním z koalů, kteří se zotavují v Zoos Victoria. Má tak popálené tlapy, že jej musejí ručně krmit dobrovolníci. Právě na účet Zoos Victoria už Zoo Praha poslala prvních sto tisíc australských dolarů.

Pražský primátor přirovnal požáry k povodním

Honorární konzulka Austrálie Jana Kvasnicová je za podporu vděčná. „Pro obyvatele a veškerou faunu a flóru v Austrálii je toto opravdu nesmírně obtížné období a jakékoliv vyjádření podpory je vítáno a zároveň důkazem toho, že lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Austrálií v těžkých časech této živelné katastrofy, a mají snahu a zájem pomoci,“ uvedla Jana Kvasnicová.  

Primátor hlavního města Prahy přirovnal australskou přírodní katastrofu k povodním v letech 1997 až 2002, které postihly naši zemi. „Pokud si z těchto let máme vzít něco dobrého, je to obrovská vlna solidarity, která lidem i městům pomohla dostat se z nejhoršího a co nejdříve se vrátit k běžnému životu. Dnes můžeme vidět, že na tuto pomoc jsme nikdy nezapomněli a všem bych chtěl za jejich dary poděkovat,“ řekl primátor Zdeněk Hřib.

Sbírka pokračuje dál a Zoo Praha plánuje dlouhodobě Austrálii pomáhat. „Plánujeme dlouhodobě podporovat záchranu ohrožených druhů, které se v důsledku požárů ocitly na samé hraně existence,“ dodal Miroslav Bobek.

Každý může přispět:

  • číslo účtu: 43-6804660247/0100
  • variabilní symbol: 12020
  • poznámka pro příjemce: Austrálie

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!