Pomocí aplikace eRouška lze mapovat nakažené koronavirem a varovat před rizikem nákazy

Každý, kdo bezplatnou aplikaci eRouška používá, pomáhá, aby bylo nakažených co nejméně. Aplikace je součástí technologického řešení Chytré karantény a zpřesňuje data o potenciálně nakažených. Hygienici tak získají co nejvíce relevantních dat a mohou včas podchytit šíření viru. Nad eRouškou převzalo záštitu ministerstvo zdravotnictví.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Než vyjdete ven, nasaďte si také eRoušku

reklama

Aplikaci eRouška vyvinuli dobrovolníci v rámci iniciativy COVID19CZ. Připravili ji pro hygienické stanice a hygieniky, kterým přidá do jejich epidemiologického šetření další informace. Záštitu nad ní převzalo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Program využívá technologii Bluetooth a ukládá anonymizovaná data o mobilních zařízeních s instalovanou eRouškou pouze do telefonu majitele. Mohou jim poté rovnou zavolat a domluvit se na dalším postupu.  

Než vyjdete ven, nasaďte si také eRoušku

„V současné chvíli máme více než 150 000 uživatelů. Nové instalace přibývají rychlostí zhruba 1 000 za hodinu,“ tvrdí tisková mluvčí COVID19CZ Irena Zatloukalová s tím, že každá registrace má smysl, protože pomáhá zpřesňovat data o nakažených. „I kdybychom díky aplikaci odhalili jednoho člověka, který se mohl nakazit například při cestě v MHD do práce, měla naše práce smysl. Samozřejmě platí, že čím více nás aplikaci bude mít, tím širší bude síť, která nás vzájemně chrání,“ dodává. 

Schéma chytré karantény
Autor: COVID19CZ Schéma chytré karantény

Nejsou data zneužitelná? 

Bez vědomí a souhlasu uživatelů se data nikam neposílají a nezpracovávají. Celý systém aplikace je navržen v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů a nařízením GDPR. Do telefonů se zaznamenávají anonymní identifikátory (ID) zařízení s nainstalovanou aplikací eRouška a informace o čase, délce a blízkosti jejich výskytu v okolí uživatele. „Tato data mohou po výslovném souhlasu uživatele využít jen určení pracovníci hygieny,“ uvádí Zatloukalová. 

Telefonní číslo má k dispozici ministerstvo zdravotnictví a jemu podřízené hygienické stanice, aby mohly ohrožené osoby kontaktovat v případě, že zjistí, že v jejich blízkém kontaktu byl po dobu více než 15 minut nakažený uživatel. „Celý systém aplikace, včetně podpůrných webových stránek, je navržený plně v souladu s GDPR,“ ujišťuje tisková mluvčí.

Aplikace je momentálně ke stažení zdarma pro každého, kdo používá Android. Irena Zatloukalová ale doufá, že verze pro iOS bude dostupná během pár dní. „Tato verze čeká na vytvoření ‚developers‘ účtu ministerstva ve storu a pak na nahrání do systému.“  V současné době na aplikaci pracuje mnoho dobrovolníků, kteří ministerstvu i hygienickým stanicím pomáhají včas podchytit šíření viru.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!