Pompeo: Zprávy o smrti NATO jsou nesmírně přehnané, Západ vyhrává

Zprávy o smrti Severoatlantické aliance (NATO) jsou nesmírně přehnané, prohlásil dnes americký ministr zahraničí Mike Pompeo na mnichovské bezpečnostní konferenci. Západ podle něj vítězí, a dělá tak společně. Šéf americké diplomacie Pompeo by podle informací ČTK mohl navíc dorazit k 75. výročí osvobození Plzně americkými vojsky. Pozvánku má, čeká se na potvrzení.
Mike Pompeo
Mike Pompeo
Twitter/@SecPompeo

reklama

‚‚Západ vítězí a dělá to společně,“ opakoval během svého projevu Pompeo několikrát. "Svoboda a demokracie vítězí," vyjádřil také své přesvědčení politik, kterého prý překvapují opakovaná prohlášení západních představitelů zpochybňující americké mezinárodní angažmá.

Naposledy tak při zahájení mnichovské konference učinil Steinmeier, podle něhož USA za Trumpa prosazují názor, že každý má své zájmy stavět nad zájmy všech ostatních.

Pompeo dnes vyjmenoval řadu mezinárodních iniciativ, do nichž jsou USA zapojeny, ať už je to vojenská podpora členských zemí NATO na východě Evropy, podpora Ukrajiny nebo prosazování společných sankcí proti severokorejskému režimu a další. ‚‚Je to Amerika, která odmítá mezinárodní společenství?“ zeptal se. ‚‚Nenechte se mýlit,“ poznamenal také.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo s novináři o jednání s Tálibánem

Klid a mír v Afghánistánu? Trump dává šanci pokroku v jednání

‚‚Jsem rád, že mohu oznámit, že zprávy o smrti NATO jsou nesmírně přehnané,“ uvedl v narážce na slova amerického spisovatele Marka Twaina, který kdysi prohlásil, že zprávy o jeho smrti nesmírně přeháněly. Svobodný Západ má podle šéfa americké diplomacie daleko světlejší budoucnost než jeho neliberální alternativy.

Pompeo ve svém vystoupení také kritizoval Rusko, Čínu a Írán. V prvním případě konkrétně okupaci Krymu, obsazení části Ukrajiny a také ruskou dezinformační kampaň, ve druhém označil telekomunikační firmu Huawei za trojského koně čínských zpravodajců.

Před touto společností, která se v některých evropských zemích bude podílet na výstavbě sítě páté generace (5G), dnes varoval i americký ministr obrany Mark Esper. Evropa podle něj za USA poněkud zaostává ve schopnosti rozeznat, jaké nebezpečí představuje Huawei, kterou Washington viní z možné špionáže pro Peking. ‚‚Pokud nerozeznáme nebezpečí a něco s tím neuděláme, mohlo by to mít nakonec dopad také na NATO,“ je přesvědčen Esper. Není podle něj možné, aby si členské země aliance přestaly vyměňovat informace, protože se budou bát, že k jejich důvěrné komunikaci mají přístup čínské tajné služby.

Čínský ministr zahraničí Wang I dnes v Mnichově kritiku odmítl jako kampaň, která má jeho zemi pošpinit. ‚‚Obecně se dá říct, že všechna obvinění proti Číně jsou lži,“ uvedl. Washington se podle něj i těmito tvrzeními snaží bránit rychlému rozvoji Číny, který je přitom "nevyhnutelným trendem" a "odrazem směru lidského pokroku". Wang věří, že pokud jde o Huawei, budou se evropské země rozhodovat na základě faktů.

Mike Pompeo v Bělorusku

VIDEO: Pompeo navštívil Bělorusko, setkal se s Lukašenkem

Není to tak dávno, co navštívil Pompeo Bělorusko. Podle Lukašenka znepokojila tato návštěva Rusko, které samo touží po zlepšení vztahů s Amerikou. Ale Bělorusko má jako suverénní stát podle Lukašenka právo na samostatnou zahraniční politiku. Pompeo po dlouhé době přijel jako nejvýše postavený představitel USA. V roce 1991 zemi navštívil tehdejší ministr zahraničí James Baker a o tři roky později zavítal do Minsku prezident Bill Clinton. Pompeo se v Minsku zastavil při cestě po postsovětských republikách.

 

Autor: ČTK, Pavlína Švarcová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!