Popularita Babiše se znovu potvrdila. Do čela politiky se hrnou nové tváře. Nový obraz české politické scény?

Cokoli se opozice snaží vymyslet proti hnutí ANO a zejména jejímu předsedovi Andreji Babišovi, míjí se účinkem. Nejnovější průzkum veřejného mínění agentury STEM to opět potvrdil. To je nezajímavá záležitost pro její očekávání. Zajímavější je zjištění nárůstu popularity nových tváří v naší politice.
Andrej Babiš, nejpopulárnější, potvrdil nový průzkum
Andrej Babiš, nejpopulárnější, potvrdil nový průzkum
archiv TV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Až nečekané je v popularitě stranických osobností druhé místo ministryně financí Aleny Schillerové. Třetí je Ivan Bartoš od Pirátů a na čtvrtém místě sociální demokratka Jana Maláčová jistě také překvapí. Zatímco s dalším umístěním charismatického Okamury se spíše dalo počítat. Je zde také raketový vzestup ministra životního prostředí Richarda Brabce, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové. Mezi Brabce na šestém místě a Vojtěcha na osmém se sice vklínila ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ale její umístění je zde celkem logické - byla populární již dříve a proti jiným ji nelze statisticky srovnávat, tvoří jistou výjimku.

Jak vysvětlit vzestup popularity těchto jmenovaných politiků?

V tomto ohledu lze spekulovat o tom, co ovlivnilo v jejich případě názory respondentů. Jsou to jejich pracovní výsledky? Zdá se, a stejný závěr mají analytici STEM, že tito politici se stali spíše více známými a zde „hraje (roli) zlepšování jejich znalosti“ u lidí.

Pro větší objektivitu porovnejme výzkum STEM se stejným výzkumem CVVM (který ovšem zkoumá všechny politické i ústavní činitele (prezident, předseda Ústavního soudu apod.), kdy se metody obou do značné míry shodují (viz studie Komparace metodických postupů…).

V žebříčku CVVM je zkoumána důvěra či nedůvěra v osobnosti, opět vede Babiš. Z výzkumu STEM z nově vycházejících hvězd je na tom nejlépe Maláčová (3. místo ze straníků), dále Schillerová (5. místo), Vojtěch (8. místo), Dostálová (11. místo) a Brabec (13. místo).

I zde se objevují nové tváře na významných pozicích popularity. Tento průzkum překvapí  ještě více, když jsou zde populární další „novicové“: předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO (9. místo) a hned za ním Radim Fiala (SPD). Dále je v pořadí již jmenovaná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a co je na tomto výzkumu CVVM proti STEM zajímavé, že následuje plejáda další nových tváří: Farský, Brabec, Petříček, Michálek, Toman,  Bartošek a Plaga. Za těmito politiky se nacházejí političtí harcovníci, jakými jsou Staňura, Kováčik, Kalousek a Chvojka. Před nimi vidíme pouze Kuberu (ve výzkumu STEM se z neznámých důvodů neobjevuje, jakoby nebyl populární), Hamáčka a Faltýnka. Ve výzkumu CVVM vidíme, jak velkou neznámou jsou pro dotazované tito noví politici, proti Hamáčkovi nebo Benešové je to až dvojnásobek dotazovaných, kteří je neznají.

 

Níže upravená tabulka STEM a CVVM (pouze straničtí politici)

STEM CVVM
červen 2019

květen 2019

1             A. Babiš              45

2             A.Schillerová      40

3             I. Bartoš              39

4             J. Maláčová        37

5             T. Okamura        35

6             R. Brabec           35

7             M. Benešová      34

8             A. Vojtěch           34

9             J. Hamáček        32

10           P. Fiala               27

11           K. Dostálová       27

12           V. Filip                27

13           J. Pospíšil           25

14           V. Rakušan         25

15           K. Havlíček         24

16           R. Plaga –           24

17           T. Petříček           21

18           L. Metnar            20

19           A. Staněk           19

20           M. Toman           17

21           M. Výborný         18

22           V. Kremlík

Babiš 35

Kubera 34

Maláčová 29

Hamáček 29

Schillerová 28

Benešová 23

Faltýnek 22

Vojtěch 20

Vondráček 19

Fiala R. 18

Dostálová 17

Farský 17

Brabec 17

Petříček 16

Michálek 15

Toman 15

Bartošek 15

Plaga 14

Stanjura 14

Metnar 12

Kováčik 12

Kalousek 12

 

 

MIrko Radušević

Reklama
Reklama