Populární čínská aplikace hrozbou pro americký lid? Senátoři jednali se zástupci FBI a ministerstev

Američtí senátoři se zástupci FBI a vybraných ministerstev tento týden jednali o potenciálních bezpečnostních rizicích souvisejících s rychle se rozvíjející čínskou aplikací TikTok. Jeden ze senátorů představil zákon zakazující užívání této sociální sítě na vládních zařízeních. V USA se obávají, že shromažďovaná data mohou být poskytnuta Pekingu, uvedla agentura AFP.
Ilustrační foto: TikTok
Ilustrační foto: TikTok
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Během slyšení v americkém Senátu zástupci FBI, Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA varovali, že tato aplikace pro sdílení videí může být dalším nástrojem využívaným čínskými zpravodajskými službami.

Bezpečnostní riziko pro americký lid

Senátor Josh Hawley, který jednání svolal, představil rovněž návrh zákona na zakáz používání aplikace TikTok na všech vládních zařízeních, když aplikaci označil za „hlavní bezpečnostní riziko pro americký lid“.

Američtí představitelé ohledně TikToku, který je zvláště oblíbený mezi náctiletými a byl v loňském roce považován za nejstahovanější aplikaci na světě, vyjádřili obavy z jeho možného propojení s Pekingem. „TikTok je jedním z příkladů aplikace, u které průměrný občan nerozumí důsledkům, které jsou za ní,“ uvedl při jednání zpravodajec Clyde Wallace z kybernetické divize FBI. „Je prakticky ovládán státem sponzorovaným hráčem.“

Donald Trump

Trumpův tým zavádějícími reklamními příspěvky mátl Američany. Facebook je smaže

Ačkoliv se různé datové body shromažďované TikTokem nemusí jevit jako citlivé, Wallace tvrdí, že informace mohou být agregovány a „použity k mnoha účelům“. Ve svém projevu zpravodajec uvedl, že aplikace sociálních médií mohou shromažďovat osobní data včetně biometrických údajů, seznamů kontaktů, údajů o poloze nebo o platebních kartách.

Sběr dat a umělá inteligence. TikTok jakékoliv vazby odmítá

„Veškerá data mohou být přenesena na jiná místa a k přidruženým subjektům včetně čínské mateřské společnosti,“ dodal Wallace. Obavy s ním sdílel i Bryan Ware z úřadu kybernetické bezpečnosti z Ministerstva vnitřní bezpečnosti.

„Čína má úžasné programy v oblasti sběru dat a vyvíjí umělou inteligenci a analytiku pro tato data pro účely, které úplně neznám,“ řekl Ware s tím, že toto by nás mělo velmi znepokojovat. „Pro aplikace jako TikTok na vládních zařízeních a ve vládních sítích rozhodně není místo,“ dodal.

TikTok ve svém vyjádření uvedl, že jeho činnost není ovlivňována pekingskými úřady.

reklama

reklama