Portugalsko a Španělsko v plamenech: Požáry připravily o život desítky lidí

Portugalsko i Španělsko bojují s rozsáhlými lesními požáry. Živel stál životy minimálně 30 lidí desítky dalších jsou zraněny. Oblast sužují vysoké teploty a šíření požárů napomohly také silné větry doprovázející bouři Ophelia.
požáry v Portugalsku
požáry v Portugalsku
AP

reklama

Na území Portugalska hasiči a místní bojují se 145 lesními požáry, z nichž minimálně 32 je opravdu vážných. Portugalský premiér Antonio Costa vyhlásil stav veřejné katastrofy. Celkově mají požáry v Portugalsku a Španělsku na svědomí už 30 obětí, uvádí agentura AFP.

Suché a horké dny. To je hlavní důvod rozsáhlých požárů. Svou část viny nese také bouře Ophelia. Nárazové větry totiž rozdmýchaly plameny, které se začaly rychleji šířit. To potvrdil televizi La Sexta Alberto Núnez Feijóo, šéf galicijské vlády. Bouře se o víkendu prohnala kolem severního pobřeží Španělska a dnes trápí Irsko.

Kromě padesáti zraněných se několik obyvatel stále ještě pohřešuje, píší místní média. S plameny zápasí 350 hasičských jednotek. Všichni doufají, že dnes večer zasáhnou postižené oblasti dešťové přeháňky, jak slibují meteorologové.

Feijóo je přesvědčený, že na španělské straně nevznikly požáry náhodou. „Jedná se o úmyslně založené požáry, jejich původci si byli vědomi toho, co způsobují,“ řekl. A není sám. Předseda španělské vlády Rajoy prohlásil při návštěvě protipožárního koordinačního střediska v Pazos de Borden, že byly požáry zcela jistě založeny záměrně. „To co vidíme, není dílem náhody. Bylo to vyvoláno,“ řekl předseda podle místních médií.

U španělského města Vigo muselo být evakuováno nákupní centrum a továrna PSA Peugeot Citroën. Uzavřené jsou některé silnice a minimálně deset škol.

V Portugalsku se jedná už o druhý rozsáhlý požár v tomto roce. V červnu lesní požáry zabily 64 lidí a 200 jich bylo zraněno.

 

reklama

reklama