Porušení sankcí EU: Srbsko čekalo na ruské zbraně, díky Maďarsku se dočkalo

Jsou to tři roky, kdy měla být z Ruska do Srbska poslána významná  a objemná zásilka zbraní. Počínaje raketami BUK přes Migy-29 až po modernizované tanky T-72. Vojenský transport měl připlout přes Černé moře, pak po Dunaji do Srbska. Rumunsko se postavilo proti.
přeprava ruských transportérů
přeprava ruských transportérů
foto deagast-com

reklama

Rusko, přestože nesousedí s Dunajem, z dob SSSR zůstalo členem takzvané Dunajské komise a Dunaj slouží jako mezinárodní plavební cesta. V deklaraci Dunajské komise není řeč o rozdílu převozu obvyklého zboží a vojenského, nepíše se ani o jeho zákazu, přesto Rumunsko nepovolilo v roce 2006 ani letos v červenci transport zbraní do Srbska. Připomeňme, že Rumunsko je členem NATO od roku 2004. Vojenští analytici spekulují o tlaku USA.

Důvodem (viz srbský vojenský expert) žádosti o vyzbrojení ruskými zbraněmi bylo, že jednak Srbsko mělo již zastaralou výzbroj, ale zvláště se cítí ohroženo okolními zeměmi vyzbrojovanými a posilovanými ze strany NATO. Zejména jsou to v posledních dnech napjaté vztahy s Bulharskem kvůli Kosovu. Dalším důvodem je skutečnost, že se nachází na takzvané balkánské trase utečenců.

Srbsko se celou dobu dostává pod silný tlak, aby sledovalo prozápadní politiku a Západ s nelibostí nese vyzbrojování strategické balkánské země ze strany Ruska. S tím souvisí nedávná červencová početná návštěva představitelů NATO vedená americkým generálem Todem Woltersem, vrchním velitelem evropských aliančních vojsk (SACEUR) v Bělehradě. Západ zatvrzele nechce chápat Srbsko, že kvůli Kosovu s nedůvěrou pohlíží na západní spojenectví a největší obavu má zejména vůči organizaci NATO.

V současnosti nastala pro Srbsko pozitivní situace. Žije nadějí ohledně Kosova v tom, že do křesla unijního ministra zahraničí míří Josep Borrel a jako Španěl by se podle Srbů měl v EU stavět proti nezávislosti Kosova. Španělsko neuznalo Kosovo jako stát. Dalším pozitivem je, že Maďarsko přes své území umožnilo přelet letadla s uvedenou ruskou vojenskou výzbrojí pro Srbsko. Konečně po třech letech.

Maďarsko se obhajuje a V4 mimo ČR v tom lítá

Krok Maďarska je odvážný a bude považován za provokaci. Jednak je členem NATO a převoz ruského zboží je porušením sankcí EU. Překročení embarga spočívá v tom, že se jedná o zboží takzvaně dvojího charakteru, které lze použít jak pro vojenské, tak pro civilní účely. Při obhajobě přeletu přišel Gergely Gulyás, šéf kabinetu maďarského premiéra Orbána s vysvětlením, že letecká zásilka mohla procházet přes maďarský vzdušný prostor, neboť náklad nebyl přepravován ve vojenském, ale civilním letadle, což nevyžaduje zvláštní povolení. „Pochopitelně, že jsme obdrželi sdělení o přeletu civilního letadla. Jedná se o protokol, který se pouze zaregistruje,“ dodal Gergely Gulyás. Závažnější pro EU je jeho další sdělení, že přelet se také týkal území Polska a Slovenska, přes které musel letoun převážející vojenskou techniku přeletět.

Mluvčí Evropské unie sdělil, že o protokolu ví a že je pouze na členských zemích Unie, jak se zachovají.

Opačně jednalo Rumunsko, které v pátek oznámilo, že zablokovalo cestu ruskému vojenskému transportu. Mělo se jednat o přepravu tanků a obrněných vozidel lodí po Dunaji, což je shora zmiňovaný náklad z roku 2006. Server Politico.eu, který se zprávou přišel, zároveň uvedl, že bylo zjištěno, že na srbskou vojenskou základnu v Niši dorazilo deset obrněných transportů BRDM-2. Znamená to, že zásilka není kompletní a že let přes Maďarsko se bude opakovat?

Maďarsko se díky své vstřícné politice ke Kremlu stalo v EU ostře sledovanou zemí a nyní jsou ostře sledovány jeho stále intenzivnější vztahy se Srbskem. U kritiků Budapeště vzbuzují obavy z rostoucího objemu investic maďarských podnikatelů do balkánského mediálního trhu. Naposledy Maďarsko sklidilo velkou kritiku za to, že usnadnilo útěk bývalého makedonského premiéra Nikolaho Gruevského, který měl v Makedonii nastoupit do vězení. Nyní, a to je daleko závažnější záležitost, se bude EU zabývat porušením embarga s tím, že jde navíc o zbraně.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!