Posádka Sojuz MS-15 se i kvůli COVID-19 vrátila na Zemi. Astronauti NASA a Roscosmosu jsou v pořádku

Členové posádky kosmické lodi Sojuz MS-15 se v pátek ráno i kvůli probíhající pandemii COVID-19 vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zpátky na Zemi. Dva astronauti NASA a jeden z ruské kosmické agentury Roscomos bezpečně přistáli a jsou podle dostupných informací v pořádku.
Posádka Sojuz MS-15
Posádka Sojuz MS-15
@NASA/Twitter

reklama

Trio členů posádky, Jessica Meirová a Andrew Morgan z NASA a Oleg Skripočka z agentury Roscomos, v pátek v 11:16 tamního času (7:16 SELČ) bezpečně přistálo v Kazachstánu, informovala na svém webu agentura NASA.

Stovky experimentů nebo první pouze ženský výstup do Vesmíru

Morgan s Meirovou se měli v rámci své první vesmírné mise podílet na stovkách experimentů z oblasti biologie, zemské vědy, výzkumu člověka, fyzikálních věd a vývoje technologií. Morgan strávil ve Vesmíru 272 dní, Meirová a Skripočka 205 dnů. Meirová během svého pobytu podnikla s kolegyní z NASA Christinou Kochovou historicky vůbec první tři výstupy do vesmíru ven z lodi, kterých se účastnila pouze ženská posádka.

Po odletu posádky z Mezinárodní vesmírné stanice se začala naloďovat na stanici Expedice 63 s NASA s velícím astronautem Chrisem Cassidym a letovými inženýry Anatolijem Ivanišinem a Ivanem Vagnerem z agentury Roscosmos.

Tisková konference po přistání na Měsíci (reprofoto)

KOMENTÁŘ: Psychotiskovka po přistání Apolla 11. Obyčejná nervozita, nebo strach ze šlápnutí vedle?

Posádka se cítí normálně

Všichni členové posádky jsou podle ruské kosmické společnosti Roscosmos v pořádku. „Posádka se cítí normálně. Přetížení kosmického lodi s lidskou posádkou v některých částech sestupu činilo 46,“ uvedl podle Roscosmosu v prohlášení. Podle agentury TASS se posádka vrátila na Zemi i kvůli probíhající epidemii COVID-19.

Po lékařských testech krátce po přistání měla být skupina ruskými helikoptérami dopravena na zotavovací stanoviště do kazašského Bajkonuru, kde se později rozdělí a americká část posádky odletí do Houstonu a ruský kosmonaut do Moskvy.

reklama

reklama