Poslanci jednali o auditní zprávě EK ke střetu zájmů českého premiéra

Od chvíle, co v pátek do Česka dorazila auditní zpráva Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, roztočil se kolotoč dohadů a jednání. Vysoká hra, do které mluví experti, ale i ti kteří stěží mají ponětí o právních záležitostech kauzy. Dnes se pustili do diskuze poslanci.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
archiv FTV Prima

reklama

Dokument navíc nebyl zveřejněn, neboť je to zpráva důvěrná, a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová upozorňuje, že zpráva navíc není finální. Podle ní se Česká republika má k závěrům v ní uvedených vyjádřit, k čemuž slouží až dvouměsíční lhůta. „Důvěrný režim má být zachován do doby, než budou dokončeny navazující procedury,“ tvrdí ministryně. Pokud Česko závěry odmítne, má nárok vyvolat slyšení o věci u Evropské komise.

 

Ve Sněmovně proběhla nejen diskuze o možném zveřejnění auditu, v tom jsou aktivní především Piráti, ale především ODS navrhovala usnesení, aby vláda vymáhala vrácení dotací od firem, jež je neoprávněně čerpaly. Podle očekávání padl také návrh na zřízení kontrolní komise k tomu, jak náprava bude vedena.

Navíc dodejme, že poslanci nenechali bez diskuze i včerejším rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a členky společnosti Farma Čapí hnízdo, Jany Mayerové, v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.

Z dnešního jednání

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš ve svém projevu označil premiéra Babiše za osobu, která skutečně ovládá Agrofert a tím je ve střetu zájmů podle českého i evropského práva. Převedení Agrofertu do svěřenských fondů je podle Bartoše pouze účelové. Po ministryni Kláře Dostálové požaduje zveřejnění auditní zprávy. Navíc na svém twitteru premiérovi vzkazuje: „Vyzývám Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády."

Předseda ODS Petr Fiala v dnešní diskuzi požadoval zřízení sněmovní komise, která by kontrolovala vládu, jak naloží se závěry auditů EK. „Ve Sněmovně požadujeme zřízení komise, která dohlédne na vládu, aby v případě auditů hájila zájmy ČR, ne zájmy předsedy vlády. Také požadujeme usnesení, které zaváže vládu, aby garantovala, že občané nebudou platit neoprávněně vyplácené dotace," uvádí předseda ODS. Myslí si také, že „NESMÍ to dopadnout tak, že stovky milionů za neoprávněně čerpané dotace zaplatí lidé. Chceme zavázat vládu, aby stát peníze vymáhal po firmách, které dotace získaly neoprávněně."

Miroslav Kalousek ještě včera k diskuzi o auditu poznamenal: „Slyšet ho (Babiše) lhát není nic nového. Člověka však poléval stud, když viděl to souhlasné kývání v lavicích vládních poslanců."

Klára Dostálová cituje dnes komisaře pro regionální politiku EK Johanese Hahna, který uvedl, že „proces auditu bude ukončen až ve 2. polovině 2020. Až pak bude možné závěry zveřejnit, a proto nebude obsah komentovat.“ Ministryně dále uvádí: „Česká strana se teď může vyjádřit.“ Dodala, že EK musí dodržovat pravidla hry, pokud to chce i po členských státech.

Premiér Andrej Babiš, přestože již odpoledne byly na programu interpelace, se vrátil k dopolední diskuzi o auditu a prohlásil: „Dneska byla schůze o střetu zájmů nějakého Babiše. Babiš nemá žádný střet zájmů a nic se nebude vracet,.

Po dvouhodinové dopolední debatě se nakonec poslanci dohodli, že debatu o závěrečném auditu EK odloží do konce ledna příštího roku. 

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura požaduje, aby kontrolní výbor poslance průběžně seznamoval s novými zjištěními. Předsedou kontrolního výboru je Roman Kubíček za ANO a považuje úkol posouzení auditní zprávy za nesplnitelný. S návrhem na posouzení zprávy kontrolním výborem přišli Piráti.

 

Paralelně se Sněmovnou dnes dopoledne probíhalo také mimořádné jednání rady pražského magistrátu, který má auditní zprávu k dispozici a radní zvažovali její zveřejnění. Pražští radní na tiskové konferenci po jednání oznámil, že zprávu nezveřejní a tuto možnost budou konzultovat s Evropskou komisí.

 

 

Andrej Babiš

Praha závěry auditu k údajnému střetu zájmů Babiše zatím nezveřejní. Potřebuje souhlas Evropské komise

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!