Poslanci odmítli zvýšit rodičovský příspěvek pro více lidí a znovu odsouhlasili zvýšení daní

Poslanci dnes znovu prohlasovali kontroverzní daňový balíček, který vrátil zpět k projednání Senát. Jednalo se také o zvýšení státní podpory pro větší množství rodičů, nakonec ale prošla původní, užší verze zákona.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

reklama

Senátoři vrátili poslancům zpět k projednání několik zákonů, které předtím Poslanecká sněmovna schválila. Poslanci však většinu z nich znovu prohlasovali.

Mezi vrácenými zákony byla například novela, která dává větší práva provozovatelům drah pro kácení stromů u kolejí a zavádí registr pro sbírání osobních údajů o cestujících.

Dále se projednával kontroverzní daňový balíček a zvýšení rodičovského příspěvku pro ty, kteří už státní podporu vyčerpali, ale stále splňují podmínky pro čerpání a starají se o dítě.

Kácení stromů a osobní údaje

Prvním bodem jednání byla novela, která dává provozovatelům drah větší pravomoci při kácení stromů podél kolejí. Důvodem má být větší bezpečí cestujících a snížení rizika pádu stromů do kolejí. Novelu senát vrátil do Sněmovny.

Senátorům vadilo, že novela označuje stromy za nebezpečné a umožňuje tak větší kácení dřevin. Obávali se toho, že se toto právo pro provozovatele stane de facto povinností, a proto začnou kácet „pro jistotu“, aby se drželi v rámci zákona.

Poslanci vládních stran novelu obhajovali s tím, že není šetrná k životnímu prostředí. „Správce železnice může kácet jen ty stromy, které opravdu blízce ohrožují. Rozhodně - to musím odmítnout - nehrozí drakonické vytváření nějakých průsmyků nebo holin daleko od dráhy,“ řekl na plénu Martin Kolovratník (ANO).

Jedním z hlavních argumentů pro původní verzi návrhu byla bezpečnost. Senátor Mikuláš Bek na plénu rozporoval, že ročně dochází „jen“ k sedmdesáti až osmdesáti střetům vlaků se stromy. Počet zraněných je prý vždy v rámci jednotek, zhruba mezi jedním až třemi lidmi za rok.

Dalším kritizovaným bodem novely a pozměňovacím návrhem senátorů byla úprava sbírání osobních údajů cestujících. Novelou se zavádí centrální registr spravovaný Ministerstvem dopravy, který shromažďuje sesbírané údaje.

„Senát neshledal skutečně žádný důvod, aby se centrálně evidovali ti, kdo jízdenky nakupují,“ řekl Bek. Sbírání dat rozezlilo také předsedu poslaneckého klubu ODS. 

„Přijde mi neuvěřitelné, že vládní návrh zákona obsahuje takový nástroj na sbírání dalších a dalších dat o cestujících. Už tam chybí jenom barva očí, velikost bot, případně stav bankovního účtu, ze kterého někdo platil v e-shopu jízdenku. Vůbec tomu nerozumím,“ řekl Zbyněk Stanjura.

Senátorské pozměňovací návrhy nakonec neprošly a Poslanecká sněmovna schválila nadpoloviční většinou původní návrh. Proti se postavila pouze ODS a část Pirátů.

Vyšší daně zůstanou

Další vrácenou novelou byl tzv. daňový balíček, který letos provládní koalice doslova protlačila Poslaneckou sněmovnou i na úkor možného porušení jednacího řádu. Balíček zvyšuje daně z lihovin, tabáku a hazardu.

Vláda svůj návrh zdůvodnila potřebou bojovat se závislostmi, podle opozice byla ale hlavním motivem potřeba získat více peněz do státního rozpočtu.

„Čekali bychom, že vybrané finanční prostředky půjdou do boje proti závislostem, nicméně musíme konstatovat, že se oproti předchozím letům finance na prevence ubírají,“ řekla na plénu Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Další kontroverzní položkou bylo zvýšení poplatku za zápis do katastru nemovitostí na dvojnásobek, z původního tisíce korun na dva. Ministryně financí Schillerová (ANO) dnes před poslanci tento krok zdůvodnila tím, že vybrané peníze pokryjí provozní náklady katastru.

To ale rozporoval senátor Vladislav Vilímec, který přišel z horní komory představit navrhované úpravy senátorů. Podle něj vyjdou provozní náklady na 500 milionů a zbylých 200 milionů poputuje do všeobecné státní kasy.

Kritice se nevyhnulo také vyšší zdanění sportky z 23 % na 35 %. „Podle mě tam jsou jiné motivy než racionální,“ okomentoval předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura. Dodal také, že s nápadem zdanění sportky, stejně jako zdvojnásobením poplatku za vklad do katastru, přišli členové ČSSD.

Provládní většina ANO, ČSSD a KSČM měla ale dost hlasů na to, aby definitivně prohlasovala.

Více peněz pro rodiče?

„Novelu jsme shledali hrubě diskriminační,“ řekl před poslanci senátor Marek Hilšer.

„Vycházeli jsme z důvodové zprávy navrhovaného zákona, která říká, že je potřeba ocenit péči o malé děti. Všimli jsme si ale, že přitom novela některé rodiče z tohoto ocenění vylučuje,“ dodal.

Debata o rodičovském příspěvku vyvolala emotivní příspěvky. Na plénu se rozčílil i místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). „Co jste udělali vy?“ ptal se členů pravicových stran, které ve svém proslovu zkritizoval za jejich minulost.

„Ty rodiny nezajímá, co se stalo před x lety, ty rodiny zajímá, jakým způsobem jim pomůžeme dneska při tom hlasování,“ reagoval na vyostřenou debatu Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Je mi to líto, protože jsem myslel, že sociální demokracii v hlasování pomůžeme,“ dodal.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) totiž ještě včera tvrdila, že chce podpořit senátní verzi. Dodala také, že s ní souhlasí i všichni poslanci sociální demokracie. Po jednání s koaličním partnerem ANO dnes ale už před jednáním uvedla, že tak neučiní  ona, ani zbytek ČSSD.

Senátní verze o jedenáct hlasů neprošla, původní verzi zvýšení rodičovského příspěvku, proti které nehlasoval nikdo, tak podpořila i opozice.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!