Poslanci ruské Státní dumy schválili změny ústavy

Dopoledne poslanci ruské dolní komory Federálního shromáždění Ruské federace schválili změny ruské ústavy. Včera probíhala rozsáhlá diskuze, které se účastnili samotný prezident Vladimir Putin.
Hlasování v ruské Státní dumě o změnách ústavy
Hlasování v ruské Státní dumě o změnách ústavy

reklama

Změny v ruské ústavě hodnotí ruská média. Agentura Ria Novosti shrnuje změny do věty: „Návrhy změn jsou zaměřeny na základy ústavního systému, práva a svobody člověka a občana.“  

Revizi ústavy letos v lednu inicioval prezident Vladimir Putin a v zásadě změny omezují moc vyšších státních úředníků, zvyšují moc parlamentu a povyšují ruské právo nad mezinárodními dohodami. Mimo jiné řada ustanovení rozšiřuje sociální záruky pro obyvatelstvo (povinné sociální pojištění, sociální podpora, minimálně každoroční zvyšování důchodu). Je zde část věnována manželství, což je podle ústavy svazek muže a ženy. Nová část se rovněž týká ruského jazyka, jako státního jazyka. Nový je způsob budoucích novelizací ústavy a zavádění změn ústavy. Návrh zákona zavádí nově takzvané celonárodní hlasování, není tím však myšleno referendum.

Ilustrační foto: Vladimir Putin

Žádný „rodič číslo 1“ a „rodič číslo 2“. Manželství je svazek muže a ženy. Putin předložil pozměňovací ústavní návrhy

Co se týče volby prezidenta, byl přijat návrh poslankyně, bývalé kosmonautky Valentiny Těreškovové, že „osoba, která dříve zastávala nebo v současné době zastává úřad prezidenta, se může opět stát kandidátem na post hlavy státu.“

Pro změny ústavy hlasovalo 383 poslanců, nikdo nebyl proti a 43 se zdrželo hlasování.

Nyní musí návrh změny ústavy schválit Rada federace – horní komora parlamentu a dvě třetiny zákonodárných sborů ruské federace – regionálních parlamentů. Nakonec prezident vše podepisuje a publikuje. Pak vše schvaluje ústavní soud a je vyhlášeno všeobecné hlasování o změně ústavy. To se má uskutečnit letos 22. dubna.

reklama

reklama