Poslední člen Berdychova gangu dopaden. Skrýval se v USA

Policie dopadla posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. V souvislosti s jeho činností bylo doposud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí. Muž se skrýval v USA v okolí Seattlu, kde ho policisté v úterý zadrželi. Nyní začalo řízení směřující k jeho vydání do ČR.
V USA dopadli posledního člena Berdychova gangu
V USA dopadli posledního člena Berdychova gangu
PČR

reklama

Případ hledaného byl podle mluvčí v Česku již odložen, ačkoli se podařilo zjistit, že se ukrývá v USA. Tamní policie byla prý několikrát velmi blízko jeho zadržení, pokaždé se mu však podařilo uniknout.

Podle zjištění policie se muž i těsně před svým zadržením dopouštěl majetkové trestné činnosti a při zadržení se prokázal jedním z řady falešných dokladů. Mluvčí uvedla, že hledaný v době svého pobytu v USA používal desítky padělaných dokladů.

„Bylo rovněž zjištěno, že se v USA dopouští další trestné činnosti, především padělání dokladů a majetkové trestné činnosti. Mimo jiné měl podvodným způsobem zajišťovat získání řidičských průkazů pro příslušníky české a slovenské komunity žijící USA,“ uvedla mluvčí a doplnila, že hledaný se při pohybu na veřejnosti snažil maskovat, mobilní telefony používal vždy jen několik dnů, poté je zahazoval a pořizoval si nové.

Uzavření největšího případu české kriminalistiky

Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Organizovaná skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, přičemž první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých.

Jako poslední ze skupiny zůstal ve vězení Berdych odsouzený na 15 let za loupeže a únosy. Soud jej podmínečně propustil z vězení v červnu 2015 poté, co si odpykal více než dvě třetiny trestu.

Jeho údajný komplic, uprchlý Jaromír Prokop, byl stejně jako Berdych souzen za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Soud jako uprchlému mu uložil 13,5 roku vězení.

 

ČTK

reklama

reklama