Pospíšil: O budoucnosti TOP 09 nerozhoduje žádný vlastník ani oligarcha. Strana si na víkendovém sjezdu vybere nového předsedu

TOP 09 si na svém víkendovém celostátním sjezdu vybere nového předsedu. Vybírat budou straníci mezi spíše konzervativním senátorem Tomášem Czerninem a liberálně orientovanou Markétou Pekarovou Adamovou. Odcházející předseda TOP 09 Jiří Pospíšil stranu chválil za to, že není hnutím jednoho muže, ale plně demokratickou stranou. V úvodním projevu si Pospíšil rovněž postěžoval „na nespravedlivý volební systém, který poškozuje a diskvalifikuje menší politické strany“.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

TOP 09 zvolí nového předsedu

reklama

Dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil připomněl hned na začátku projevu všem účastníkům sjezdu, v jaké situaci se strana před dvěma lety nacházela. „Byli jsme otřeseni tím, jak dopadly parlamentní volby. Byli jsme otřeseni tím, že jsme jen velmi těsně překročili pětiprocentní parlamentní hranici. Ale možná ještě více jsme byli otřeseni tím, jak dopadly demokratické politické strany a jak obrovsky posílili populisté, levicové strany a komunisté. A tyto strany bohužel vytvořily vládní většinu,“ uvedl Pospíšil. 

Ten také straníkům připomněl, že v té době nikdo o funkci předsedy strany nestál. „Byli jsme v situaci takřka revoluční, kdy v určitou chvíli nikdo nechtěl kandidovat na post předsedy TOP 09. Já jsem tedy tuto výzvu vzal, ač jsem byl velmi krátce členem naší strany, byť dlouhodobě jsem jako poslanec prosazoval politiku TOP 09 na půdě Evropského parlamentu a velmi intenzivně spolupracoval se stranou samotnou,“ připomněl Pospíšil.  

Občas to skřípalo, ale jsme demokratická strana

Pospíšil se v projevu nevěnoval kritice některých svých spolustraníků, kteří mu vyčítali, že se díky své kumulaci funkcí nevěnoval dostatečně budování, upevňování a rozvoji strany. Jiří Pospíšil kromě své poslanecké funkce v českém parlamentu totiž působí i na Magistrátu hlavního města Prahy a v Evropském parlamentu. „Byl jsem předsedou strany, který nebyl spojen s generací otců zakladatelů strany. Možná bývá zvykem, že je-li zvolen nový předseda, který není emocionálně spjat se založením strany, tak občas to v takové straně skřípe. Já chci však říci za mě, za sebe - jako odcházející předseda si velmi vážím spolupráce s panem předsedou Schwarzenbergem a Kalouskem,“ sdělil směrem k minulým předsedům strany Pospíšil. TOP 09 byla podle něj však vždy jednotná a vždy byla schopná mezi sebou spolupracovat. Obraz ideově rozpolcené strany pak údajně vytvářeli pouze její oponenti.

Schwarzenberg: „Bez svobody tržní hospodářství neexistuje“

Na sněmu promluvil i první předseda strany, Karel Schwarzenberg. Podle něj je důležité, aby lidé nezapomněli, jak důležitá je svoboda. „Nemůže být právo bez svobody a svoboda nemůže být bez práva. Od začátku musíme obě hodnoty bránit,“ řekl. „Samozřejmě, důležité je i tržní hospodářství, ale i to je možné, pouze existuje-li svoboda. Bez svobody tržní hospodářství neexistuje,“ pokračoval Schwarzenberg. Čestný předseda zřejmě zapomněl na některé autoritářské asijské politické systémy a například Chile za vlády generála Pinocheta, které bylo nesrovnatelněji více tržně orientováno než většina svobodných zemí současné EU. 

Volební systém není spravedlivý 

Předseda TOP 09 se opřel do současného českého volebního systému, ten je podle něj nespravedlivý a poškozuje zejména voliče menších politických stran. „Volič TOP 09, STANu či KDU-ČSL měl v minulých parlamentních volbách poloviční sílu než volič hnutí ANO. A to je zkrátka špatné a je potřeba to odmítat,“ dodal Pospíšil. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!