Postřiky zemědělců likvidují včely

Chemické postřiky zabíjejí včely. Na vině jsou často zemědělci, kteří porušují zákon a před postřiky nevarují včas.
30. 5. 2018 ZPRÁVY:  POSTŘIKY ZEMĚDĚLCŮ LIKVIDUJÍ VČELY
30. 5. 2018 ZPRÁVY: POSTŘIKY ZEMĚDĚLCŮ LIKVIDUJÍ VČELY

reklama

Včelař Petr Janča z Korytné na Zlínsku přišel o celou jednu třetinu svých včelstev. A je přesvědčený o tom, že za to můžou místní sadaři, kteří použili nesprávně postřik na ovocné stromy. Tím by mohli porušit zákon a to hned ve dvou případech. Za prvé, že neinformovali dopředu včelaře o tom, že postřik budou aplikovat. A za druhé, že aplikovali v době, kdy včely nejvíc létají, tedy přes den a ne až hodinu po západu slunce.

„Jasné, že je to otrava nějakým postřikem, místní sadaři stříkají švestky a jabloně a určitě tam byl použitý přípravek, který je pro včely jedovatý a bylo to stříkané přes den. Ta jedna generace těch včel padla, takže včely vlastně nešly do toho rozvoje a do té snůšky tak, jak by měly být připravené,“ vysvětlil včelař Petr Janča.

ilustrační foto

Evropské včely v ohrožení? Z Asie sem míří sršní zabiják

Bohužel podobných případů jsou desítky. Zemědělci často nedodržují správná pravidla pro postřiky. Především při květu řepky, které je všude hodně. Navíc také občas dělají to, že dávají dohromady látky, které by sice jednotlivě nebyly pro včely jedovaté, nicméně v kombinaci vytvářejí smrtící koktejl. Na většinu těchto případů ale kontrolní úřady vůbec nepřijdou. Pokud ano, tak hrozí zemědělcům pokuta a to až do výše 4 milionů korun.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!