Posun při vyšetřování nehody vlaku u Mladé Boleslavi. Policie ji vyšetřuje jako teroristický čin

5. 12. 2017 ZPRÁVY: NEHODU VLAKU POLICIE VYŠETŘUJE JAKO TERORISTICKÝ ČIN
5. 12. 2017 ZPRÁVY: NEHODU VLAKU POLICIE VYŠETŘUJE JAKO TERORISTICKÝ ČIN

reklama

Při vyšetřování vlakové nehody u Mladé Boleslavi nastal významný posun. Vlak tenkrát narazil do spadlého stromu. Policisté ale nehodu vyšetřují jako teroristický čin, potvrdil to Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Lokomotiva osobního vlaku narazila do stromu na trati mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou letos v červnu. Nikdo naštěstí nebyl zraněn, strom měl ale někdo schválně nastražit. Případ si teď převzalo vrchní státní zastupitelství, a to může značit jediné, policisté se domnívají, že šlo o čin teroristů.

„Věcná příslušnost Vrchního státního zastupitelství v Praze se odvíjí od použité právní kvalifikace, když je prověřováno podezření ze spáchání zločinu teroristického útoku,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima státní zástupce Marek Bodlák.

Od začátku vyšetřování bylo jasné, že nešlo o náhodu

Podobné domněnky se přitom objevovaly už pár hodin po červnové nehodě, dokonce se objevily informace, že u stromu byla cedulka s nápisem "Alláh je veliký", prý s gramatickými chybami. Od samotného začátku vyšetřování bylo jasné, že nešlo o náhodu. „V průběhu šetření bylo zjištěno, že strom nespadl vlivem nepřízně počasí,“ uvedla na začátku června mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Kdo a hlavně s jakým motivem strom nastražil, zatím zůstává záhadou. Zajímavé je, že případ, který teď aktuálně dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze rozhodně není ojedinělý. Prakticky to samé, tedy že někdo položil strom na koleje, a tím chtěl poškodit projíždějící lokomotivu, se odehrálo i o dva měsíce později, také letos v létě a zajímavé je, že také na Mladoboleslavsku.

Je tak velmi pravděpodobné, že oba dva případy spolu mohou mít nějakou souvislost. I ten druhý dozorují pražští státní zástupci. Zda opravdu případy spolu nějak souvisí, teď musí zjistit policisté. Fakt, že případy dozoruje vrchní státní zastupitelství, ale ještě neznamená, že bude nakonec někdo obžalován.

reklama

reklama