Posun v případu zavražděné maltské novinářky? Policie zatkla vlivného podnikatele a vyslýchá šéfa týmu maltského premiéra

Maltská policie zatkla minulý týden v souvislosti s dva roky starou vraždou novinářky Galiziové vlivného podnikatele Yorgena Fenecha, který se měl snažit o útěk ze země. Policisté momentálně vyslýchají také v úterý rezignujícího Keitha Schembriho, personálního šéfa maltského premiéra, který rovněž čelí podezřením z možného podílu na novinářčině smrti. Informoval o tom server Malta Today.
Lidé s fotkami Daphne Caruany Galiziové
Lidé s fotkami Daphne Caruany Galiziové
@FbdnStories/Twitter

reklama

Momentálně vyslýchaný personální šéf kanceláře premiéra Josepha Muscata Keith Schembri měl být zasvěcen do informací o jednom z hlavních podezřelých v případu vraždy novinářky Daphne Caruany Galiziové, kterým je vlivný maltský podnikatel Yorgen Fenech. Schembri měl být totiž spolu s premiérem přítomen na schůzce s maltskou bezpečnostní službou.

Zapojení politických špiček?

Informace tak údajně přinášejí nové světlo na roli Schembriho i Josepha Muscata, kteří mohli Yorgena Fenecha teoreticky informovat o postupu zákonných složek v souvislosti s jeho zatčením. Muscat médiím sdělil, že Fenecha potkal v únoru na společenské akci. Schembri byl na noc propuštěn policií domů, ale v rámci vyšetřování a výslechu bude znovu předvolán.

Daphne Caruana Galiziaová

Investigativní maltskou novinářku zabila bomba v autě. Zajímala se o Panama Papers

Sám Fenech policii sdělil, že osnovatelem novinářčiny vraždy byl právě vedoucí týmu maltského premiéra Keith Schembri. Policie je však zatím ohledně všech verzí opatrná, některé si protiřečí nebo jsou v rozporu s určitými skutečnostmi.

Premiér Muscat podepsal příkaz maltské tajné služby k napíchnutí telefonní konverzace mezi Fenechem a údajným prostředníkem při atentátu Melvinem Theumou. Minulý týden byl pak podnikatel Fenech policií zadržen při údajném pokusu o útěk ze země ve své luxusní jachtě.

Tři muži měli za vraždu obdržet 11,5 milionu

Na základě policejních odposlechů a tajně nahraných záznamů Melvinem Theumou mezi ním a Yorgenem Fenechem měl vlivný maltský podnikatel prostřednictvím Theumy zaplatit 450 tisíc eur (zhruba 11,5 milionu) třem mužům, kteří měli vraždu Galiziové zrealizovat.

Přední maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová se stala obětí atentátu 16. října 2017, když jí bylo během cesty domů vyhozeno do vzduchu její auto. Vzhledem ke svému blogu s ostrými názory a obviněními z korupce měla řadu nepřátel. Bylo jí 53 let. Z její vraždy jsou v současnosti obviněni George Degiorgio, Alfred Degiorgio a Vincent Muscat (nemá žádný příbuzenský vztah k premiéru Josephu Muscatovi). Policie však zatím stále vyšetřuje, jak to bylo s objednateli vraždy.

reklama

reklama