Potok a rybníky v pražské Libuši znečistila močůvka

Hasiči se celou středu snažili zachránit ryby z Píseckého potoka i dalších dvou rybníků v pražské Libuši. Do vody se tam měla dostat močůvka, která údajně unikla z porouchané bioplynové stanice ve Zlatníkách. Jak velké škody havárie způsobila, se zatím neví.
18. 4. 2018 ZPRÁVY: POTOK A RYBNÍKY V PRAŽSKÉ LIBUŠI ZNEČISTILA MOČŮVKA
18. 4. 2018 ZPRÁVY: POTOK A RYBNÍKY V PRAŽSKÉ LIBUŠI ZNEČISTILA MOČŮVKA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle prvních informací se močka dostala Písnickým potokem do dvou rybníků. Není ale vyloučeno, že znečistí ještě další. S takovými informacemi pracovali hasiči i ochránci přírody. Snažili se zabránit tomu, aby se močůvka dostala ještě dál. K rybníkům přijížděly fekální vozy a odčerpávaly kejdu z vody. „Momentálně se snažíme chránit ten život co je v těch rybnících a provádíme ředění,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima velitel zásahu hasičů hl. m. Prahy Ondřej Línek.

Zaměstnanci životního prostředí zatím nemají přesné informace o úhynech ryb. Nějaké se ale podle nich předpokládat dají. „V místě úniků se jednalo až o 600 metrů krychlových této látky, která však není nebezpečná pro člověka,“ upřesnil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

17. 4. 2018 ZPRÁVY: OMBUDSMANKA ZJISTILA ZÁVAŽNÉ NEDOSTATKY PŘI KONTROLE DOMOVA SENIORŮ

Ombudsmanka zjistila závažné nedostatky při kontrole domova seniorů

Hasiči budou rybníky čistit od močůvky i během čtvrtečního dne

Právě pro ryby ale představuje tragédii. Odstraňuje totiž kyslík z vody a živočichové se tak postupně udusí. „Mě volali ráno, že mi tečou sr*čky do rybníku, takže byl to průser, no. Já čekám, jestli už se mi obrátily ryby břichem vzhůru,“ popsal majitel rybníku Miloš Frýgr.

Jeden ze znečistěných rybníků v pražské Libuši má soukromého majitele, ten druhý patří obci. Její vedení ani magistrát podrobné informace o poruše ve společnosti ještě ve středu odpoledne neměli. My jsme kontaktovali ředitele společnosti, ale ani ten nebyl moc sdílný. „Došlo k znečištění toku a my jsme se postarali, co nám ukládá zákon, a to je poslední informace, kterou vám dám,“ doplnil ředitel AGRO Jesenice Petr Žebrák.

Během čtvrtečního dne budou hasiči proplachovat koryto potoka a vyloví zbytky močůvky a nejspíš se i dozví, kolik ryb uhynulo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama