Potok a rybníky v pražské Libuši znečistila močůvka

Hasiči se celou středu snažili zachránit ryby z Píseckého potoka i dalších dvou rybníků v pražské Libuši. Do vody se tam měla dostat močůvka, která údajně unikla z porouchané bioplynové stanice ve Zlatníkách. Jak velké škody havárie způsobila, se zatím neví.
18. 4. 2018 ZPRÁVY: POTOK A RYBNÍKY V PRAŽSKÉ LIBUŠI ZNEČISTILA MOČŮVKA
18. 4. 2018 ZPRÁVY: POTOK A RYBNÍKY V PRAŽSKÉ LIBUŠI ZNEČISTILA MOČŮVKA

Podle prvních informací se močka dostala Písnickým potokem do dvou rybníků. Není ale vyloučeno, že znečistí ještě další. S takovými informacemi pracovali hasiči i ochránci přírody. Snažili se zabránit tomu, aby se močůvka dostala ještě dál. K rybníkům přijížděly fekální vozy a odčerpávaly kejdu z vody. „Momentálně se snažíme chránit ten život co je v těch rybnících a provádíme ředění,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima velitel zásahu hasičů hl. m. Prahy Ondřej Línek.

Zaměstnanci životního prostředí zatím nemají přesné informace o úhynech ryb. Nějaké se ale podle nich předpokládat dají. „V místě úniků se jednalo až o 600 metrů krychlových této látky, která však není nebezpečná pro člověka,“ upřesnil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

17. 4. 2018 ZPRÁVY: OMBUDSMANKA ZJISTILA ZÁVAŽNÉ NEDOSTATKY PŘI KONTROLE DOMOVA SENIORŮ

Ombudsmanka zjistila závažné nedostatky při kontrole domova seniorů

Hasiči budou rybníky čistit od močůvky i během čtvrtečního dne

Právě pro ryby ale představuje tragédii. Odstraňuje totiž kyslík z vody a živočichové se tak postupně udusí. „Mě volali ráno, že mi tečou sr*čky do rybníku, takže byl to průser, no. Já čekám, jestli už se mi obrátily ryby břichem vzhůru,“ popsal majitel rybníku Miloš Frýgr.

Jeden ze znečistěných rybníků v pražské Libuši má soukromého majitele, ten druhý patří obci. Její vedení ani magistrát podrobné informace o poruše ve společnosti ještě ve středu odpoledne neměli. My jsme kontaktovali ředitele společnosti, ale ani ten nebyl moc sdílný. „Došlo k znečištění toku a my jsme se postarali, co nám ukládá zákon, a to je poslední informace, kterou vám dám,“ doplnil ředitel AGRO Jesenice Petr Žebrák.

Během čtvrtečního dne budou hasiči proplachovat koryto potoka a vyloví zbytky močůvky a nejspíš se i dozví, kolik ryb uhynulo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama