Potomkům silně obézních maminek hrozí v dětství vyšší riziko rakoviny

Děti narozené obézním maminkám mají podle nového průzkumu až o sedmapadesát procent větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine do pěti let věku rakovina. O nové studii americké univerzity informoval server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

Výzkumníci, kteří analyzovali více než dva miliony porodů a tři tisíce případů rakoviny, věří, že narušení hladiny inzulinu v těle v klíčových fázích vývoje plodu může vést k nebezpečným buněčným změnám, které se mohou v pozdějších letech podílet na horším zdraví.

I těhotné ženy by si měly svou váhu hlídat

Spojitost je podle vědců tak silná, že mají za to, že by se nastávající matky měly vyhýbat fastfoodům, dortům, chipsům a vůbec veškerému přebytečnému cukru a všemu, co by mohlo výrazně vykolejit přirozenou hladinu inzulinu v těle.

„Mou touhou je, aby tato studie byla svým způsobem posilující a také motivující k hubnutí,“ uvedla vedoucí práce doktorka Shaina Stacyová, epidemioložka z University of Pittsburgh. „Naším záměrem není zahanbovat ženy, aby se cítily provinile,“ doplnila.

Ilustrační foto

Šálek kávy denně jako prevence proti obezitě či diabetu? Nová studie přináší zajímavá zjištění

Tým doktorky Stacyové nahlédl do záznamů o porodech a rakovině v americkém státě Pensylvánie mezi lety 2003 až 2016. Vědci zjistili, že dětem silně obézních matek (s indexem tělesné hmotnosti BMI nad 40, což je takzvaná obezita třetího stupně, neboli také morbidní obezita) hrozí o 57 procent vyšší riziko leukémie do pěti let věku. Toto riziko se pak snižuje s poklesem matčina BMI.

Přínos pro maminku i jejího potomka

„Jedná se naštěstí o vyhnutelný rizikový faktor, který je zdraví přínosný oběma, jak maminkám, tak dětem,“ dodala ještě Stacyová.

„Z preventivního pohledu je udržení zdravé váhy dobré nejen pro matku, ale i pro její dítě,“ potvrzuje slova doktorky také profesor Jian-Min Yuan z UPMC Hillman Cancer Center.

Vědci zatím nedokážou spolehlivě vysvětlit evidentní spojitost mezi nadváhou matky a rakovinou potomka, ale mají několik teorií. Podle Staycové jde zatím o spekulaci, ale může to souviset právě s narušením hladiny inzulinu v těle matky během vývoje plodu, nebo že matčina exprese DNA je nějakým způsobem změněna a přenesena na potomka.

reklama