Potravinové banky přetékají, jídlo se však vyhodit nesmí. Důvodem je novela zákona

Potravinové banky jsou od Nového roku přeplněné jídlem. Obchodní řetězce jim totiž nově musí podle zákona neprodejné potraviny darovat. Banky ale jídlo nestíhají přerozdělovat, a to se pak kazí. Chybí jim totiž zaměstnanci a peníze na provoz.
8. 1. 2018 ZPRÁVY: POTRAVINOVÉ BANKY JSOU PŘEPLNĚNÉ
8. 1. 2018 ZPRÁVY: POTRAVINOVÉ BANKY JSOU PŘEPLNĚNÉ

reklama

Bedýnky s darovanými potravinami téměř přetékají vyhodit se ale nesmí - takový problém řeší potravinové banky po celém Česku. Množství darovaného jídla se totiž kvůli novele zákona o potravinách zdvojnásobilo, a tak zatímco například v pražské potravinové bance stačilo ještě loni na provoz asi 9 zaměstnanců, letos už svoji práci nestíhají.

 „My se k tomu musíme nějak postavit, je to tak, že já zaměstnávám lidi na 8 hodin denně a nemají vysoký plat, naopak mají ho velmi nízký, takže to, že pracují přes čas a navíc, to je jejich dobrá vůle,“ říká ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

Kvůli nadbytku jídla banka musela pořídit i víc aut. Dražší jsou tak i pohonné hmoty a na víc peněz vyjde i nájem objektů.

 „Jsou to prostě velké náklady a v tuhle chvíli ani nevíme, kde na ně vezmeme,“ říká Doušová.

Potravinové banky sice financuje ministerstvo zemědělství, na provoz jim ale dává ročně pouze 500 tisíc korun.

 „Což vlastně nás jako banku pro Prahu a Středočeský kraj pokryje na 2 měsíce,“ dodává Doušová.

Podle ministerstva zemědělství se v současné době jedná o možnosti navýšení částky v návaznosti na nárůst objemu distribuovaných potravin v souvislosti s povinným darováním neprodaných bezpečných potravin obchodními společnostmi od 1. ledna 2018.

Dotace na provoz by potravinové banky chtěly získat i z ministerstva práce a sociálních věcí. Problém je ale v tom, že zatím nejsou považovány za sociální službu a na peníze tak nedosáhnou.

 „Proto v tomhle tom ohledu nepřipravujeme přímou změnu, aby potravinové banky byly zařazeny do systému sociálních služeb,“ říká ředitel odboru sociálních služeb ministerstva práce a sociálních věcí pan David Pospíšil.

Potravinové banky jsou zatím závislé na podpoře krajů, obcí nebo soukromých dárců. Jak ale sami přiznávají, jde vždy o krátkodobou finanční záplatu. Doufají proto, že jim nějaké z ministerstev vyjde vstříc. 

reklama

reklama