Povodně na jihu Francie připravily o život nejméně třináct lidí

Nejméně třináct obětí si vyžádaly bleskové povodně na jihu Francie. V noci z neděle na pondělí silný déšť a bouřky zvedly hladinu řeky Aude, která zaplavila okolí. V regionu Aude vyhlásili stav ohrožení.
Povodně na jihu Francie
Povodně na jihu Francie
AP

reklama

Obyvatelé na jihu Francie nyní zažívají těžké chvíle. Přes noc jejich domovy zasáhly bleskové povodně. Silný déšť a bouřka rozvodnili řeku Aude. Podle meteorologické služby Vigicrues to jsou nejhorší povodně pro Audes za posledních sto let.

Chris Bockman z BBC uvádí, že silný déšť v tomto období není pro oblast neobvyklý. Situace zhoršuje i rostoucí počet domů postavených v bezprostřední blízkosti řeky. Místní úřady vydaly červenou výstrahu a vyzvaly obyvatele nejvíce postižených oblastí, aby nevycházely ze svých domovů. Francouzská vláda poslala do postižených míst stovky záchranářů. Uzavřené jsou i školy a úřady.

V důsledku povodní zemřelo už třináct lidí. Voda ve městě Villegailhenc stoupala tak rychle, že vyhnala lidi z domů na jejich střechy. Záchranáři evakuovali uvězněné na střechách vrtulníkem.  Rozbouřená voda stále komplikuje práci záchranářům. Proudy jsou tak silné, že je nemožné evakuovat lidi na lodích. Zároveň jsou kvůli záplavám uzavřené důležité silnice. Varování před povodněmi obdržely i další regiony na jihu Francie.

Autor: Veronika Mašková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!