Požár brazilského národního muzea: Plameny pohltily většinu z dvaceti milionů exponátů

Mohutný požár zachvátil dvě stě let staré brazilské Národní muzeum v Rio de Janeiru. Známé muzeum uchovávalo artefakty z Egypta, řecko-římského umění a některé z prvních fosilií nalezených v Brazílii. V neděli večer tamního času, když požár vypukl, bylo muzeum pro veřejnost uzavřeno. Podle vyjádření muzea nejsou hlášena žádná zranění, informovala agentura AP.
Národní muzeum Rio de Janeiro
Národní muzeum Rio de Janeiro
@AngelJones_1330 / Twitter

reklama

Mluvčí hasičského oddělení Roberto Robadey uvedl, že s požárem bojovalo 80 hasičů a do půlnoci místního času byl oheň téměř pod kontrolou a v příštích hodinách by jim ho mělo podařit zvládnout úplně. Zatím není jisté, co bylo příčinou požáru.

Prezident Brazílie Michel Temer mluvil o „smutném dnu pro Brazilce“. „Dvě stovky let práce, zkoumání a znalostí byly ztraceny,“ uvedl prezident v prohlášení.

Podle agentury Reuters plameny pravděpodobně zničily většinu z více než dvaceti milionů exponátů.

Hydranty nefungovaly, auta musela vozit vodu z jezera

Hašení plamenů značně zkomplikoval fakt, že dva nejbližší požární hydranty u muzea nefungovaly, a musely tak být poslány nákladní automobily, které vozily vodu z blízkého jezera. Ačkoliv shořela velká většina exponátů, některé kusy se díky spolupráci hasičů a pracovníků muzea podařilo zachránit.

Muzeum, které bylo založeno v roce 1818, je spojeno s Federální univerzitou v Rio de Janeiru a jeho exponáty zahrnují antropologii, archeologii a paleolontologii.

Největší národ Latinské Ameriky se snaží vymanit z nejhorší recese v posledních desetiletích. Stát Rio de Janeiro byl v posledních letech zasažen jako jeden z nejvíce kvůli kombinaci klesajících světových cen ropy, špatnému hospodaření a masivní korupci. Svůj díl tak na požáru tak zřejmě nese i finanční situace a nutné úspory, které neumožnily předejít tomuto neštěstí.

reklama

reklama