Požár v Černobylu po týdnu uhašen? Doutnat ale bude ještě několik dní

V okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl byl podle agentury TASS konečně uhašen požár, který sužoval po jaderné havárii opuštěnou a uzavřenou zónu. Ještě několik dní však zřejmě potrvá, než přestane zasažený porost doutnat.
Požár v zakázané zóně Černobylu
Požár v zakázané zóně Černobylu
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Během dnešní schůzky o tom informoval šéf ukrajinských záchranných a pohotovostních služeb Mykola Čečotkin ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.  

„Požár ve vyloučené zóně jaderné elektrárny Černobyl je likvidován. Pohotovostní služba potřebuje několik dalších dní, aby zcela uhasila doutnání uvnitř zóny a jejího okolí,“ uvedl Čečotkin.

V Kyjevě se radiace nezvýšila

Velitel hasičů uvedl, že jeho muži nedovolili, aby se oheň rozšířil na muniční sklady a úložiště jaderného odpadu v okolí odstavené elektrárny.  Podle starosty ukrajinského hlavního města Kyjev Viktora Klička se v přibližně 110 kilometrů vzdálené metropoli radiace nezvýšila. Kličko ubezpečil, že ve městě se neustále kontrolují radiační hodnoty a k překročení normy zatím nedošlo.

„Údaje nepřesahují 0,013 mikrorentgenu za hodinu, přičemž v normě je 0,03 mikrorentgenu za hodinu,“ uvedl Kličko na tiskové konferenci. S odkazem na list Ukrajinska pravda o tom informovala ČTK.

Díky požáru v okolí Černobylu radiace stoupla šestnáctkrát nad původní stav

Za požárem u Černobylu může být nezákonné kácení lesa. Kouř a saze odnášejí radioaktivní částečky

Hasiči s divokým požárem bojovali více než týden. K dnešnímu ránu se do krocení živlu zapojilo 415 hasičů s 98 kusy techniky, mezi kterými byla i tři letadla a stejný počet vrtulníků.

Dva podezřelí ze založení požáru

Tamní policie měla v pondělí dopadnout druhého podezřelého z podpálení suché trávy, od níž později chytl les. Mělo se jednat o sedmatřicetiletého místního obyvatele, který pálil odpad.  Popel, jenž byl zřejmě ještě žhavý, pak vysypal do trávy za vsí. Za způsobený požár, který se, zatímco se ho nejdřív snažil sám uhasit, postupně rozšířil do lesa, mu hrozí až pět let vězení.

Prvním podezřelým je podle policie recidivista, jenž podle vyšetřovatelů trávu zapálil „pro zábavu“. Rozsáhlý lesní požár začal v sobotu 4. dubna v zakázané zóně Černobylu u obce Vladimirovka poblíž jaderné elektrárny. Obavy vzbuzovala právě radiace, která se původně zvýšila na šestnáctinásobek původního stavu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!