Požáry v Řecku: Nejméně pět desítek mrtvých a stovka zraněných. Lidé opouštějí své domovy

Vysoké letní teploty sužují velkou část Evropy, ale také například Japonsko či Jižní Afriku. V Řecku mají ale vedra za následek i kruté požáry, které se vymkly kontrole. Napříč celou zemí se šíří oheň a místní úřady již požádaly o pomoc ze zahraničí. Oheň usmrtil nejméně padesát lití a více než sto lidí je zraněno. Obyvatelé opouští své domovy s hrůzou v očích, co bude dál.
ilustrační foto- požár
ilustrační foto- požár
Pixabay

reklama

Nejhůře je na tom oblast kolem řecké metropole Atény na jihovýchodě země. Právě tam se požáry šíří nezastavitelnou rychlostí a místním nezbývá, než co nejrychleji opustit své domovy.

Země již vyhlásila nouzový stav. Nejméně padesátku lidí oheň usmrtil a každý den roste počet zraněných. „Uděláme vše, co je v lidských silách, abychom oheň dostali pod kontrolu,“ prohlásil na tiskové konferenci premiér Alexis Tsipras.

Minimálně 25 lidí z celkového počtu 50 mrtvých podle informací serveru BBC zemřelo v pobřežním letovisku Mati. Lidé se nestačili rychle dostat z krizové oblasti a uhořeli buď ve svých domovech či autech.

 

 

Podle posledních informací je 104 zraněných, mezi nimi jsou i děti.

Někteří přeživší se zachránili doslova za pět minut dvanáct. „Díky bohu, že poblíž je moře. Museli jsme do něj utéct, plameny nás pronásledovaly až k němu. Pálily nám záda, museli jsme se potopit. Řekl jsem si bože, musíme utíkat, ať se zachráníme,“ řekl pro BBC jeden z místních Kostas Laganos

Premiér Alexis Tsipras již požádal všechny evropské země o pomoc. Především se jedná o zapůjčení vrtulníků, které by pomohly požáry dostat pod kontrolu.

S mohutnými požáry se v těchto dnech potýká také Švédsko, kde už pomáhají Francouzi, Němci, Italové či Poláci. V Řecku nejsou požáry ničím neobvyklým, k těm nejhorším došlo naposledy v roce 2007, při kterých zahynulo přes 60 lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!