Požáry v Řecku: Nejméně pět desítek mrtvých a stovka zraněných. Lidé opouštějí své domovy

Vysoké letní teploty sužují velkou část Evropy, ale také například Japonsko či Jižní Afriku. V Řecku mají ale vedra za následek i kruté požáry, které se vymkly kontrole. Napříč celou zemí se šíří oheň a místní úřady již požádaly o pomoc ze zahraničí. Oheň usmrtil nejméně padesát lití a více než sto lidí je zraněno. Obyvatelé opouští své domovy s hrůzou v očích, co bude dál.
ilustrační foto- požár
ilustrační foto- požár
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejhůře je na tom oblast kolem řecké metropole Atény na jihovýchodě země. Právě tam se požáry šíří nezastavitelnou rychlostí a místním nezbývá, než co nejrychleji opustit své domovy.

Země již vyhlásila nouzový stav. Nejméně padesátku lidí oheň usmrtil a každý den roste počet zraněných. „Uděláme vše, co je v lidských silách, abychom oheň dostali pod kontrolu,“ prohlásil na tiskové konferenci premiér Alexis Tsipras.

Minimálně 25 lidí z celkového počtu 50 mrtvých podle informací serveru BBC zemřelo v pobřežním letovisku Mati. Lidé se nestačili rychle dostat z krizové oblasti a uhořeli buď ve svých domovech či autech.

 

 

Podle posledních informací je 104 zraněných, mezi nimi jsou i děti.

Někteří přeživší se zachránili doslova za pět minut dvanáct. „Díky bohu, že poblíž je moře. Museli jsme do něj utéct, plameny nás pronásledovaly až k němu. Pálily nám záda, museli jsme se potopit. Řekl jsem si bože, musíme utíkat, ať se zachráníme,“ řekl pro BBC jeden z místních Kostas Laganos

Premiér Alexis Tsipras již požádal všechny evropské země o pomoc. Především se jedná o zapůjčení vrtulníků, které by pomohly požáry dostat pod kontrolu.

S mohutnými požáry se v těchto dnech potýká také Švédsko, kde už pomáhají Francouzi, Němci, Italové či Poláci. V Řecku nejsou požáry ničím neobvyklým, k těm nejhorším došlo naposledy v roce 2007, při kterých zahynulo přes 60 lidí.

Reklama
Reklama