Pozemková reforma v Jihoafrické republice stažena k dalšímu přezkoumání, kontroverzní zákon může roznítit násilí

Legislativní návrh umožňující zabavení půdy bez náhrady, poprvé přednesený vládní jihoafrickou stranou Africký národní kongres (ANC) v roce 2015, byl aktuálně stažen k dalšímu přezkoumání. Kontroverzní vyvlastňovací politika, kterou vede Africký národní kongres s podporou současného prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosy může zažehnout rasové nepokoje mezi původním jihoafrickým obyvatelstvem a bělošskými farmáři, kteří vlastní většinu tamní půdy.
Cyril Ramaphosa
Cyril Ramaphosa
@PresidencyZA / Twitter

reklama

Pokud bude nově navrhovaná pozemková reforma, jejíž součástí je i možnost vyvlastnění bez náhrady, přijata, umožní jihoafrickým orgánům bez náhrad vyvlastňování pozemků patřících z velké části bílým farmářům a jejich redistribuci původní, jihoafrické populaci. Navrhovaný zákon vybudil radikální skupiny mezi jihoafrickým černošským obyvatelstvem, které jsou připraveny převzít půdu od bělošských farmářů, kteří jsou připraveni své majetky bránit, i násilím, píše zpravodajský server Russia Today.

Vezmeme si půdu násilím, je to naše půda a chceme ji teď

„Vezmeme si půdu násilím,“ řekl pro londýnský televizní kanál ITV Peter Seolela, člen strany Bojovníků za ekonomickou svobodu (EFF). „Nebudeme se s tím rozpakovat. Je to naše půda a chceme ji teď.“

Diskutovaná pozemková reforma je snahou jihoafrické vlády vyřešit to, co po více než dvou dekádách od ukončení apartheidu cítí jako přetrvávající nespravedlnost. Cyril Ramaphosa na serveru Businessalive mimo jiné píše, že: „Návrh na vyvlastnění bez náhrady je jeden prvek z širokého programu pozemkové reformy, která se snaží zajistit, aby práva na vlastnictví pozemků zohledňovala všechny občany.“

Návrh zákona o pozemkové reformě stažen k přezkoumání

Většina zemědělské půdy v Jihoafrické republice je stále vlastněna menšinou bílých farmářů. Prezident Ramaphosa se zavázal, že zareaguje na frustraci černošské většiny v zemi  a slíbil změnu jihoafrické ústavy, což vyvolalo strach mezi bělošskými vlastníky.

Již dříve tento týden vládní strana ANC oznámila, že návrh zákona o pozemkové reformě byl stažen Komisí pro veřejné zakázky k dalšímu přezkoumání, nicméně strana potvrdila svůj závazek v nastoleném programu pokračovat.

reklama

reklama