POZOR: Do Česka a Slovenska se dostala polská vejce obsahující Fipronil

V Česku a na Slovensku se objevila vařená vejce obsahující zdraví nebezpečný fipronil. Dostala se k nám z Polska - dovezená syrová vejce zpracovala česká společnost Papei z Roudnice nad Labem. Ta je podle veterinářů dále distribuovala českým a slovenským velkoodběratelům.
7. 9. 2017 ZPRÁVY: DO ČESKA A SLOVENSKA SE DOSTALA POLSKÁ VEJCE OBSAHUJÍCÍ FIPRONIL
7. 9. 2017 ZPRÁVY: DO ČESKA A SLOVENSKA SE DOSTALA POLSKÁ VEJCE OBSAHUJÍCÍ FIPRONIL

reklama

Slovenští veterináři odhalili vařená loupaná vejce s jedovatým fipronilem na středním a východním Slovensku. Do tamní firmy Zeelandia je dovezla česká společnost  
Papei z Roudnice nad Labem na Litoměřicku, která patří do skupiny Agrofert. Mluvčí Agrofertu ale vyloučil, že by se vejce dostaly k českému zákazníkovi. „U nás byla pouze zpracována a vyvezena na Slovensko velkoodběratelům. Běžný český spotřebitel ani slovenský běžně v obchodech se s těmito vejci nemohl setkat. 

Společnost vyrábí vaječné produkty hlavně pro pekaře a cukráře. Nám sice uvedla, že vejce s fipronilem českým odběratelům nedodala, ale čeští veterináři se k situaci vyjadřují jinak.  

<<PETR VORLÍČEK>>

„Po šetření, které probíhalo v této firmě, bylo zjištěno, že původem ta vajíčka, která směřovala na Slovensko, ale i do české sítě i do českého trhu, původem jsou z chovu v Polsku.“ řekl pro Primu mluvčí státní veterinární správy Petr Vorlíček.  

Na otázku, do jakých míst v Česku a kterým odběratelům společnost vejce dodala, nám státní veterinární správá zatím nedokázala odpovědět. Situaci prý totiž stále monitorují. Už předevčírem jsme vám v našem vysílání říkali o veterinárním opatření, kdy se musí všechna vajíčka dovezená ze zahraničí testovat před tím, než se dostanou do českých obchodů. 

reklama

reklama