Pozor, kde si půjčujete! Za 50tisícový úvěr můžete zaplatit i 80 tisíc

Jako u všech nabízených produktů a služeb, i u finančních půjček můžete narazit na vhodné, ale i ty vysoce nevýhodné. Pokud si při sjednání úvěru nedáte pozor, může vás to vyjít pěkně draho. Podle analýzy organizace Člověk v tísni je totiž rozdíl v částce, kterou za úvěr zaplatíte, i 20násobný.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Analytici Člověka v tísni si jako modelový příklad vybrali spotřebitelský úvěr ve výši 50 tisíc korun. Následně prozkoumali podmínky všech 35 společností, které mají v ČR povolení nezajištěné splátkové úvěry poskytovat. Na základě zjištěných poznatků pak vytvořili tzv. Index odpovědného úvěrování.

Analýza bere podle jejích autorů v potaz nejen cenu, ale také srozumitelnost a přístup ke klientům. „Náklady půjčky mají samozřejmě zásadní význam i v našem hodnocení, protože právě vysoký úrok bývá spouštěčem problémů. Zatímco u většiny bank a velkých nebankovních společností lidé za roční padesátitisícový úvěr zaplatí snesitelné tři až čtyři tisíce korun navíc, na trhu se pohybují i společnosti, které si řeknou o 80 tisíc, tedy dvacetinásobek. Podobné rozdíly se týkají i nákladů při prodlení. Pokud nebudete schopni zmíněnou půjčku řádně splácet, budete si muset u některých věřitelů připravit dalších 40 tisíc korun,“ vysvětluje David Borges, autor analýzy.

Pět hvězdiček, tedy nejlepší hodnocení, dostaly společnosti Airbank, Zonky, Cofidis, Raiffeisenbank, Hellobank, mBank, Komerční banka a ČSOB. Naopak mezi nejneodpovědnější poskytovatele spotřebitelských úvěrů podle analýzy patří Centrofinance, Ferratum, Help Financial, P&P Loan, Profi Credit, OKV Leasing.

Při sjednání půjčky by si měli žadatelé dát pozor na několik věcí. Mezi ty nejdůležitější patří například předem stanovená měsíční splátka. Některé společnosti totiž nabízejí pouze minimální splátku, ta se ale může v některých případech řádně prodražit. „Příkladem je již zmíněná společnost OPR Finance, která klientům účtuje měsíční úrok 20 %, přičemž stejně velká je i minimální splátka. Při využití minimální splátky je pak tato půjčka prakticky nesplatitelná,“ vysvětlil Borges.

Některé společnosti zase hledají jakýkoliv způsob, jak z klienta vylákat co nejvíce peněz, i když splátky pravidelně posílá. „U společnosti HFS můžete například za jakékoliv prodlení dostat k úhradě náklady ve výši 5 000 korun. Společnost Pronto Credit (Prontopůjčka) může zase klienta pokutovat pětistovkou za to, že včas nenahlásil zhoršení svojí finanční situace (např. ztrátu zaměstnaní nebo pracovní neschopnost),“ varuje Borges.

reklama

reklama