Pozor na podvodné e-maily a falešné e-shopy. Kybernetická kriminalita kvete i v době koronaviru

Britská agentura pro kybernetickou bezpečnost varovala občany pracující v souvislosti se současnou pandemií ve vyšším počtu z domova, aby si dávali pozor na podvodné e-maily odkazující na koronavirus a šifrovali citlivá data na svých zařízeních. Před podvodnými e-shopy s rouškami pak varovala i česká ministryně financí Alena Schillerová.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Varování přichází v reakci na současnou situaci, kdy v rámci zpomalení šíření nového koronaviru vlády řady zemí i samotní zaměstnavatelé doporučují či nařizují v maximální možné míře práci z domova.

Pozor na odcizení i podvodné e-maily

Britská Národní centrála pro kybernetickou bezpečnost podnikům doporučila šifrovat citlivá data, čímž mohou zmírnit možné důsledky v případě odcizení nebo ztráty zaměstnaneckých zařízení mimo pracoviště. Pravděpodobnost ztráty nebo odcizení zařízení mimo kancelář nebo domov (například při přepravě) je mnohem vyšší.

Bezpečnostní experti rovněž upozornili zaměstnance, aby si dávali pozor na podvodné e-maily, z nichž mnohé jsou v poslední době zaměřeny právě na téma koronaviru a zdraví.

von der Leyen a jednání EU o koronaviru

EU obvinila Rusko z šíření dezinformací o koronaviru. Moskva tvrdí, že rusofobní reakce mají zakrýt problémy s pandemií

Obecně známým pravidlem je neotvírat podezřelé nevyžádané e-maily, často se senzačním textem v předmětu zprávy, a rozhodně neklikat na žádné vložené odkazy. E-maily mohou tvrdit, že jejich autoři znají návod na léčbu, mohou nabízet falešnou odměnu nebo pobízet k darům na údajnou charitu.

„Ať už používají vlastní nebo firemní zařízení, zajistěte, aby si byli pracovníci vědomi rizik v případě, kdy nechají zařízení bez dozoru, zejména na veřejných místech,“ uvedla centrála. Pokud zařízení není používáno, je dobré ho uklidit na bezpečné místo. Důležitou věcí je rovněž zaheslování přístupu do zařízení.

Schillerová: Pozor na falešné e-shopy s rouškami!

O případech dvou podvodných e-shopů s rouškami, které si od lidí vezmou peníze, ale zakoupené zboží nedodají, informovala před několika dny i česká ministryně financí Alena Schillerová.

Upozornění britské Národní centrály pro kybernetickou bezpečnost přišlo v reakci na varování Světové zdravotnické organizace, která minulý měsíc informovala, že zločinci odesílají podvodné e-maily, které mají budit falešný dojem, že pocházejí od některé z agentur OSN.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!